Ολα ανοιχτα στο champions league

00:06 6/4/2016 - Πηγή: Fimotro
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ 2-1, ΜΠΑΓΕΡΝ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 1-0
Μπαρτσελόνα και Μπάγερν νίκησαν Ατλέτικο Μαδρίτης (2-1 με ανατροπή) και Μπενφίκα (1-0) και απέκτησαν μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο Καμπ Νου, η...
Μπαρτσελόνα είχε την πρώτη καλή στιγμή (19’, κεφαλιά του Νεϊμάρ άουτ), αλλά αυτή που πέτυχε γκολ ήταν η Ατλέτικο. Σκόρερ ο Φερνάντο Τόρες στο 25’ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Κόκε. Η Ατλέτικο
είχε ακόμα μία καλή στιγμή, αλλά ο Τερ Στέγκεν εξουδετέρωσε το σουτ του Γκριεζμάν (31’). Ολα άλλαξαν όμως τέσσερα λεπτά αργότερα, καθώς η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Τόρες αποβλήθηκε καθώς δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες σε έξι λεπτά!

Στο β’ μέρος, η Μπαρτσελόνα έχοντας την αριθμητική υπεροχή πίεσε την καλά οργανωμένη άμυνα της Ατλέτικο. Στο 51’ ο Νεϊμάρ είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ τη λύση έδωσε ο Λουίς Σουάρες ο οποίος ισοφάρισε στο 63’. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε την πίεση και ο Σουάρες σκόραρε και πάλι (74'), αυτή τη φορά με κεφαλιά (από σέντρα του Ντάνι Αλβες), για να δώσει να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Λουίς Ενρίκε.

Στην Αλιάντς Αρένα, η Μπάγερν κατάφερε να προηγηθεί στο 2’ με κεφαλιά του Βιδάλ. Η γερμανική ομάδα είχε την κατοχή και πίεσε την Μπενφίκα. Στο 20’ ο Εντερσον εξουδετέρωσε το σουτ του Τόμας Μίλερ, ενώ στο 36’ σε κεφαλιά του Βιδάλ, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ιδιο σκηνικό και στο β’ μέρος, με τη Μπάγερν να έχει 64% κατοχής μπάλας και να προσπαθεί για ένα ακόμα γκολ. Την πρώτη καλή στιγμή του β΄μέρους είχε όμως η Μπενφίκα (57’), όταν ο Νόιερ εξουδετέρωσε σουτ του Ζόνας. Στο 81’ η Μπάγερν πλησίασε σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Εντερσον απέκρουσε το σουτ του Ριμπέρι. Στο 89' η ομάδα της Βαυαρίας έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Λεβαντόφσκι αντί να σουτάρει από εξαιρετική θέση, προσπάθησε να δώσει πάσα. Στη β