Της αμύνης τα παιδιά

Έργο της άμυνας αποδεικνύεται τελικά η πρόκριση της Εθνικής μας στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας . Αυτό τουλάχιστον λένε οι αριθμοί και τα στατιστικά που έδωσε στη δημοσιότητα με εκτενές αφιέρωμα η FIFA. Αρκεί μόνο να αναφέρουμε ότι η ελληνική άμυνα δέχθηκε μόλις 4 γκολ σε 10 αγώνες έχοντας την δεύτερη καλύτερη άμυνα της προκριματικής φάσης της Ευρωπαϊκής ζώνης μετά την Ισπανία (3 γκολ) ενώ κέρδισε πέντε αγώνες με σκορ 1-0.

Διαβάστε αναλυτικά

1.080 τα

λεπτά συμμετοχής του Ορέστη Καρνέζη στην προκριματική φάση. Ο διεθνής γκολκίπερ ήταν ο μόνος Έλληνας παίκτης που αγωνίστηκε εξ ολοκλήρου και στα 12 παιχνίδια της προκριματικής φάσης . Ακολούθησε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με 11 παιχνίδια και 990 λεπτά και τρίτος ο Βασίλης Τοροσίδης με 972 λεπτά

27 ετών ο μέσος όρος ηλικίας των 32 παικτών που χρησιμοποίησε ο Φερνάντο Σάντος . Ο μεγαλύτερος ήταν ο 36άρης Καραγκούνης και ο μικρότερος ο 19χρονος Χαράλαμπος Μαυρίας. Μόνο έξι παίκτες ήταν άνω των 30 και μόνο ο Μαυρίας κάτω των 20

22 κίτρινες κάρτες είδαν οι Έλληνες διεθνείς στα 12 παιχνίδια της προκριματικής φάσης καθώς και δυο κόκκινες (και οι δυο με δεύτερη κίτρινη)

16 γκολ χώριζαν την Ελληνική ομάδα από την Βοσνία στον προκριματικό Όμιλο που έστειλαν την εθνική μας στα μπαράζ με ευτυχώς αίσιο τέλος

7 παίκτες χρίστηκαν σκόρερ πετυχαίνοντας τα 16 γκολ της ομάδας στα 12 παιχνίδια. Ο Κώστας Μήτρογλου με 5, ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης με 4 , ο Φάνης Γκέκας με 2 ενώ από ένα σημείωσαν οι Χριστοδουλόπουλος, Νίνης , Καραγκούνης και Σπυρόπουλος ενώ ο Σλοβάκος Σκρτελ σημείωσε το μοναδικό αυτογκολ .

5 νίκες σημείωσε η Εθνική μας με σκορ 1-0 αποδεικνύοντας τη σταθερότητα που επιθυμεί ο Φερνάντο Σάντος αλλά και θυμίζοντας τον τρόπο που επι των ημερών Ρεχάγκελ έφτασε στην κατάκτηση του Ευρωπαικού

4 μόλις τα τέρματα που δέχθηκε ο Ορέστης Καρνέζης κατά την φάση των Ομίλων με την Ισπανία να είναι η μοναδική (με 3 γκολ παθητικό) που είχε καλύτερο ποσοστό. Ο αριθμός αυξήθηκε σε έξι με τα δυο τέρματα των Ρουμάνων στα 12 παιχνίδια . Από την άλλη τα 12 που σημείωσε συν τα 4 στα μπαράζ μας κάνουν 16 που συγκαταλέγονται στις χειρότερες επιθέσεις των ομάδων που προκρίθηκαν μαζί με την Κροατία.

3 τα χρόνια του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της Εθνικής ο οποίος διαδέχθηκε τον Ότο Ρεχάγκελ . Ο Πορτογάλος έχει ήδη μια επιτυχία οδηγώντας την στα τελικά του Euro 2012 όπου αποκλείστηκε στα προημιτελικά από τη Γερμανία και πλέον έχει στρέψει το βλέμμα του στα γήπεδα της Βραζιλίας.