Επιτέλους νίκη επί της Ισπανίας

(Ανανεωμένο) – Κι όμως η Εθνική δεν ξόφλησε, δεν ξέχασε το μπάσκετ που ξέρει, δεν υποτάχθηκε στη μοίρα της, για μια φορά δεν έγινε «πελάτης» των Ισπανών. Οι αθλητικογράφοι που δεν της έδιναν καμία τύχη, που ξιφούλκησαν εναντίον των παικτών, που έβγαλαν άχρηστο τον Τρινικιέρι καλούνται να καταθέσουν τις ταυτότητες τους στα πόδια αυτών των μεγάλων παικτών. Έπαιξαν στα ίσια τους Ισπανούς, είχαν συγκεκριμένο πλάνο, πάλεψαν στην άμυνα, έπαιξαν γρήγορα, έξυπνα, καθαρά.

Ο Καββαδάς ξεκίνησε στην

πεντάδα για να φθαρεί ο Γκασόλ γρηγορότερα από τον Μπουρούση. Με τον αέρινο Ρούντι δεν υπήρξε λύση ως συνήθως, οι Ισπανοί μπήκαν φουριόζοι, ο Σπανούλης έσπαγε τα στεφάνια και έτσι μοιραία γράφτηκε το 16-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια η ομάδα συνήλθε, περιόρισε τους Ισπανούς στους 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έπαιξε ξύλο, κυνήγησε μπάλε ς και έβαλε τα σουτ. Ήταν η σειρά της να πετύχει 26 πόντους σε μια περίοδο, με τον Σπανούλη να βάζει 8 συνεχόμενους.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, υπήρξε επιθετική δυστοκία και οι Ισπανοί ξαναπήραν το προβάδισμα, παίρνοντας ριμπάουντ και ελέγχοντας τον ρυθμό. Μπήκαν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 5 πόντους, αλλά η Εθνική δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε μπροστά με Μπουρούση και Σπανούλη να συνεργάζονται άψογα. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα κριθεί στο ένα σουτ, την προσαρμοσμένη άμυνα πάνω στον Σπανούλη, εκμεταλλεύτηκε ο Μπράμος που με δύο μεγάλα σουτ έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στην Εθνική, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ήταν πολύ αργά για τους Ισπανούς αν αντιδράσουν, πολύ έμπειρη η δική μας Εθνική να «πουλήσει» το δικό της ματς.

Με τον τρόπο αυτό η Εθνική μένει ζωντανή στη διοργάνωση και στοχεύει απλά στην είσοδο στην οκτάδα. Σε περασμένες διοργανώσεις ήταν η στιγμή που υπήρχε η κουβέντα για την επιλογή αντιπάλου. Φέτος δεν υπάρχουν τέτοιες πολυτέλειες. Μπουρούσης, Καϊμακόγλου, Σπανούλης και Μπράμος ήταν οι καλύτεροι σε μια βραδιά που όσοι έπαιξαν τα έδωσαν όλα. Νίκησαν και τους διαιτητές που έκοψαν στη μέση το καρπούζι, αλλά όλα τα «σπόρια» στους Ισπανούς…

Για τους Ισπανούς οι 20 πόντοι του Ρούντι και άλλοι τόσοι του Μρκ Γκασόλ δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη, για μια ομάδα που δεν έχει το βάθος στο πάγκο προηγούμενων ετών. Οι απουσίες των Πάου Γκασόλ και Ναβάρο είναι πολύ σημαντικές, αλλά κι εμείς θα ήμασταν άλλη ομάδα με Διαμαντίδη και Σχορτσιανίτη. Οπότε η κουβέντα των απουσιών δεν έχει νόημα. Σημασία έχει ποιος καταθέτει την ψυχή του στο παρκέ. Και σήμερα οι παίκτες μας δεν συμβιβάστηκαν καμιά στιγμή με την ιδέα της ήττας…

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4, Σπανούλης 20, Περπέρογλου, Φώτσης, Παπανικολάου 5, Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11, Μπράμος 8, Πρίντεζης 10

Ισπανία (Χουάν Αντόνιο Ορένγκα): Αγκιλάρ 3, Φερνάντεθ 20, Ροντρίγκεθ 3, Ρέι, Καλντερόν 5, Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9 (11 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 4, Γιούλ 2, Γκασόλ 20, Γκάμπριελ, Μουμπρού 3