Ντέρμπι “αιωνίων”: 0-1 στο 91΄

Σε ένα παιχνίδι μέτριο, με ελάχιστες φάσεις και διακοπές, ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟ με σκόρερ τον Κώστα Μήτρογλου στο τέλος. Το ντέρμπι στο Απόστολος Νικολαΐδης έληξε με 0-1, αποτέλεσμα που μάλλον αδικεί τους πράσινους που είχαν τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Η προσπάθεια των παικτών των πρασίνων ανταμείφθηκε με ένα ζεστό χειροκρότημα από τους οπαδούς τους. Δύσκολη εποχή για τον ΠΑΟ,

ο οποίος όμως κυνήγησε ως το τέλος τη νίκη απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο του.

Τη διαφορά την έκανε ο Μήτρογλου. Ο διεθνής στράικερ που «χτύπησε» στο 90΄. Από την άριστη συνεργασία με τον Φουστέρ βγήκε απέναντι και πλάγια από τον Καπίνο και με άψογο πλασέ χάρισε στον Ολυμπιακό την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα. Αν νικήσουν και τον ΠΑΟΚ την επόμενη αγωνιστική, οι κόκκινοι θα γίνουν το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν προηγήθηκε στις δύο μεγάλες φάσεις που είχε, κυρίως στο 71΄ με τον Φιγκερόα, και το πλήρωσε στην εκπνοή του ματς, στη μοναδική αδράνεια της αμυντικής του γραμμής σε όλο το ματς.

«Σούπα» το πρώτο ημίχρονο

Το ντέρμπι είχε ελάχιστες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός με διαρκή πίεση κατάφερε μετά το 10λεπτο να πάρει τον απόλυτο έλεγχο του ντέρμπι μέχρι το ημίωρο. Μέχρι τότε οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν, είχαν πρόβλημα στο κέντρο με αποτέλεσμα οι Μπεργκ και Φιγκερόα, να είναι εντελώς αποκομμένοι μπροστά.. Η αμυντική γραμμή των «πρασίνων», σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια δούλεψε πολύ καλά, ο Μήτρογλου εξουδετερώθηκε πλήρως και παρά τις πλαγιοκοπήσεις που έκαναν οι Πειραιώτες, κυρίως από δεξιά με το Σαλίνο, δεν μπόρεσαν να βγάλουν τη μεγάλη φάση στην εστία του Καπίνο. Η πρώτη επικίνδυνη φάση του ντέρμπι έγινε στο 10ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν πολύ γρήγορα με περισσότερους παίκτες στην αντεπίθεση, αλλά ο Κάμπελ που ήταν τελικός αποδέκτης της μπάλας έκανε λάθος κι έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να απομακρύνουν. Νέα καλή στιγμή για τους Πειραιώτες στο 14΄ με το Σαλίνο να βγάζει τη σέντρα ο Μήτρογλου έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και ο Καπίνο με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Μετά το 30΄ ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς και είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί. Στο 41΄ η ομάδα του Αναστασίου έφτασε κοντά στο γκολ, όταν από σέντρα του Πράνιτς και απόκρουση του Ρομπέρτο η μπάλα βρήκε στο Μανωλά και πέρασε ελάχιστα από το δοκάρι κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ο Μέντες από ασίστ του Μπεργκ βγήκε απέναντι στον Ρομπέρτο , αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και να βάζει πιο ψηλά την άμυνα του, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός, πάντως, ήταν η ομάδα που έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί με το Μήτρογλου στο 51΄ . Στο 55΄ από σέντρα του Νάνο ο Πράνιτς στο δεύτερο δοκάρι έπιασε το απευθείας σουτ αλλά η μπάλα έφυε ψηλά. Μεγάλη επέμβαση του Ρομπέρτο στο 57΄ στο δυνατό σουτ του Τριανταφυλλόπουλου, ενώ στο 59΄ ο Πράνιτς τραυματίστηκε από φωτοβολίδα που προσπάθησε να βγάλει εκτός γηπέδου. Αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες το ματς συνεχίστηκε με το κόρνερ από πλευράς Ολυμπιακού, που έφερε τον Μήτρογλου σε θέση για γκολ, αλλά ο Καπίνο έκανε σπουδαία επέμβαση στην καρφωτή κεφαλιά του σέντερ φορ του Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 71΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προγηθεί με τον Φιγκερόα, που αστόχησε μετά την εξαιρετική πάσα του Μέντες. Στο 71ο λεπτό ο διαιτητής Μάνταλος διέκοψε για 2η φορά το παιχνίδι, μετά από φωτοβολίδα που έπεσε στον πάγκο του Ολυμπιακού.

Ο ΠΑΟ είναι μια νέα ομάδα, που μόνο κέρδη είχε από το σημερινό ματς. Ο Ολυμπιακός στρέφεται στο κομβικό ματς με τη Μπενφίκα, που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει τη φετινή του πορεία στο Champions League.

Διαιτητής: Στ. Μάνταλος (Καβάλας)

Κίτρινες: Ζέκα, Πράνιτς, Λαγός, Τριανταφυλλόπουλος – Ρομπέρτο

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Τριανταφυλλόπουλος, Φιγκερόα (85΄ Κλωναρίδης), Μπεργκ, Λαγός (72΄ Αμπεΐντ), Πράνιτς, Ζέκα, Μέντες, Νάνο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Σαβιόλα (66΄ Βάις), Φουστέρ (90΄+2 Εντινγκά), Μήτρογλου, Κάμπελ (61΄ Γιαταμπαρέ), Μανιάτης, Σάμαρης.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Γιάννης Αναστασίου (Παναθηναϊκός): «Δεν πήραμε αυτό που δικαιούμαστε από το συγκεκριμένο αγώνα. Εγκλωβίσαμε τον αντίπαλο, ήμασταν καλύτεροι με εξαίρεση μια στημένη φάση όπου έκανε κεφαλιά ο Μήτρογλου. Είμαστε μία ομάδα που ακόμη μαθαίνει, είναι κρίμα για τα παιδιά που δεν πήραν αυτό που άξιζαν. Συγχαρητήρια στους οπαδούς που τελείωσε το ματς, αν και μερικές φορές ξέφυγαν κατά την διάρκεια της αναμέτρησης. Συγχαρητήρια στον κόσμο μας και στα παιδιά για την προσπάθεια τους».

Μίτσελ (Ολυμπιακός): «Είναι μια εξαιρετική νίκη. Το ματς σταματούσε συνέχεια και δεν είχαμε ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο. Είναι μια διαφορετική νίκη από αυτές που έχουμε συνηθίσει, αλλά την πετύχαμε σε ένα μεγάλο ματς και φυσικά είναι εξαιρετικά αφιερωμένη στον κόσμο του Πειραιά».