Αγχώδης νίκη και πρόκριση για την Εθνική

00:01 6/9/2011 - Πηγή: Antinews
Με φόρα από το χθεσινό ματς με το Μαυροβούνιο οι παίκτες του Ζούρου πήραν μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Εξαιρετικά τα ποσοστά της Εθνικής σε αυτό το διάστημα. «Σεληνιασμένος» ο Φώτσης,  έβαλε σχεδόν όλα τα σουτ που πήρε. Κατά τη δεύτερη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 29-14 μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση, Ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Βράνκοβιτς πέρασαν στην αντεπίθεση, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Εθνικής και πλησίασαν ακόμα και στους δύο (69-67) 24΄΄ πριν τη λήξη . Ψύχραιμοι
από την γραμμή των βολών Ζήσης και Βασιλειάδης έδωσαν νίκη και πρόκριση. Ο Μπάρατς, ερχόμενος από τα βάθη του κροατικού πάγκου και με ελάχιστη συμμετοχή έως τώρα στη διοργάνωση, παρ’ ολίγον να μας κάνει τη ζημιά. Ο Πόποβιτς με ψηλότερους αντιπάλους  να τον παίζουν άμυνα, δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο. Και θα ήταν πραγματικά κρίμα η Εθνική να χαρίσει ένα δικό της παιχνίδι.  Η «επίσημη αγαπημένη» θα μεταφέρει τρεις βαθμούς στο νέο όμιλο που θα απαρτίζουν οι ΠΓΔΜ, Ρωσία, Σλοβενία και μία εκ των Γεωργία ή Βουλγαρία από τον Δ’ όμιλο και Φινλανδία ή Βοσνία από τον Γ΄. Από το Αλίτους μετακομίζει στο Βίλνιους, για την επόμενη φάση η Εθνική. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη.Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-27, 58-45, 74-69Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 11 (0/2τρίπ.), Ζήσης 9 (1/8δίπ., 0/2τρίπ., 7/8β., 4ασ.), Βασιλειάδης 17 (1/1δίπ., 3/7τρίπ., 6/6β., 5ρ.), Καλάθης 9 (1/3τρίπ., 8ρ., 4ασ., 4κλ.), Φώτσης 17 (1/2τρίπ., 5/8τρίπ., 3κοψ.), Παπανικολάου, Μπράμος 2 (0/3τρίπ., 7ρ.), Κουφός 7, Καϊμακόγλου 2 (0/1τρίπ.)Κροατία (Βράνκοβιτς): Τόμιτς 10 (5ρ.), Άντριτς 9 (8ρ.), Πόποβιτς 14 (1/3τρίπ., 4ασ.), Μπογκντάνοβιτς 4 (0/3τρίπ.), Στίπτσεβιτς 2 (0/1τρίπ.), Ντρέιπερ 3 (1/3τρίπ., 5ρ., 5ασ.), Σίμον 11 (1/4τρί π., 6ρ.), Μάρκοτα (0/1τρίπ.), Ρούντεζ, Ζόριτς 2, Μπάρατς 14Συνολική στατιστική:Ελλάδα: 12/33δίπ., 9/26τρίπ., 23/27β., 27-11ρ., 12ασ., 6κλ., 5κοψ., 9.Κροατία: 22/48δίπ., 4/17τρίπ., 13/16β., 26-13ρ., 13ασ., 4κλ., 3κοψ., 9λMO