Νίκη - χρυσάφι του Ολυμπιακού

Σε ένα ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός πήρε μια σημαντική νίκη καθώς επιβλήθηκε της Στάνταρ Λιέγης με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έχασαν κάποιες ευκαιρίες και η Στάνταρ Λιέγης εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού κατάφερε να προηγηθεί στο 37΄ με  πλασέ του Ντε Καρμάγκο. Ο Ολυμπιακός

με την θερμή υποστήριξη των φιλάθλων του κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα και ισοφάρισε στο 43΄ με γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Μήτρογλου.

Στο 24΄λεπτό ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Γκαλέτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνεχίστηκε μοιρασμένο στις δυο ομάδες με την Στάνταρ να έχει δοκάρι στο 69΄ με τον Γιοβάνοβιτς. Ο Ολυμπιακός έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μαρέσκα στο 87΄ και με τον Γκαλέτι στο 89΄. Και στις δυο περιπτώσεις έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις ο τερματοφύλακας Μπόλατ.

Τελικά στις καθυστερήσεις ο Στολτίδης στο 92΄ κατάφερε να σκοράρει και να δώσει μια νίκη – χρυσάφι για τον Ολυμπιακ