Κέρδισαν οι Ελπίδες

Η Εθνική ομάδα Ελπίδων κέρδισε στην Τρίπολη,  την ύστατη στιγμή την Πορτογαλία για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2011.

Ο αγώνας έληξε 2-1 με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται στο 90΄. Με την νίκη αυτή η Ελλάδα έφτασε τους δέκα βαθμούς σε τέσσερις αγώνες ενώ ακολουθεί η Αγγλία με 4 βαθμούς και 2 αγώνες λιγότερους και η Πορτογαλία με 3 βαθμούς.

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Κουτσιανικούλη στο 3ο λεπτό. Στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει το σκορ και μάλιστα είχε δοκάρι με τον Δημούτσο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πορτογαλία ανέβασε την απόδοση της και πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 83΄  ο Μιγκέλ Βίτορ έκανε το 1-1 αλλά η Ελλάδα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της κουβέντα. Στο 90΄ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος με κεφαλιά έκανε το 2-1.