Άγγιξε την ανατροπή στη Βαρκελώνη αλλά λύγισε στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο, έκανε μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος, όμως τελικά δεν κατάφερε να φτάσει στην πηγή παρά την ηρωική αντεπίθεση και ηττήθηκε με σκορ 74-68.

Οι «πράσινοι» δεν μπήκαν με τη συγκέντρωση που έπρεπε στο παιχνίδι και η Μπαρτσελόνα γρήγορα με τρίποντα από Μίροτιτς και Λαπροβίτολα ξέφυγε στο +7 (11-4).

Το ταιμ άουτ του Ράντονιτς δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο ματς, στο «πάρτι» της ομάδας του Σάρας προστέθηκαν οι Ντα Σίλβα και Κάλινιτς,

και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16 του πρώτου δεκαλέπτου (28-12).

Στη δεύτερη περίοδο ο Χίγκινς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +17 (31-14). Εκεί μπήκε στο πνεύμα του αγώνα ο Ματέους Πονίτκα, που παίζοντας… μόνος του μείωσε στους 11 (31-20).

Η Μπαρτσελόνα είχε κολλήσει επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν έβρισκε τις λύσεις του πρώτου, όμως κι ο Παναθηναϊκός δεν είχε ιδέες και έβρισκε λύσεις κυρίως με ατομικές ενέργειες.

Τελικά η διαφορά ανέβηκε και πάλι με τον Σατοράνσκι στους 16 (41-25), πριν οι «πράσινοι» μειώσουν στο 43-30 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και με πρωταγωνιστή τον Αρτούρας Γκουντάιτις που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους μείωσε γρήγορα στο 47-39. Η Μπαρτσελόνα επανήλθε γρήγορα όμως και με μπροστάρηδες Μίροτιτς και Σατοράνσκι επέστρεψε στο +14 (55-41).

Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν τα παράτησαν και μείωσαν ξανά στους 9 με τον Μπέικον να ξυπνά, και τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα της Μπαρτσελόνα 62-51.

Οι «πράσινοι» με ατσάλινη άμυνα ξεκίνησαν δυναμικά το τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας με τρομερό Μπέικον στους 6 (64-58).

Η Μπαρτσελόνα απάντησε με τρίποντο του Γιοκουμπάιτις (67-58), όμως ο Μαντζούκας έγινε παράγων του αγώνα κι έφερε τη διαφορά στους 5 (69-64), πριν Μπέικον και Πονίτκα μειώσουν στον έναν (69-68). Σατοράνσκι και Βέσελι με μεγάλα σουτ έκαναν το 74-68, διαμορφώνοντας στην ουσία το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68

πηγή: sport-fm.gr