Το πράσινο μέλλον είναι εδώ!

Η next generation του Παναθηναϊκού απέδειξε πως μπορεί να ηγηθεί και η αναμέτρηση με το Λαύριο ήταν η ιδανική. Οι “πράσινοι” επικράτησαν εύκολα με 93-70, με τους millennials Μαντζούκα, Π. Καλαϊτζάκη να γίνονται… άνδρες!

Ο 19χρονος πάουερ φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους (3/6 τρίποντα), ενώ ο 23χρονος άσος είχε 14π. (3/6 τριπ). Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Παπαγιάννης με 15π,

ενώ διψήφιος και ο Πονίτκα με 10π.

Το ματς

Με τους Μποχωρίδη, Γκριγκόνις, Π. Καλαϊτζάκη, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με το Λαύριο και στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (5-4) στο 4’, αλλά από κει και μετά οι “πράσινοι” με 4 σερί τρίποντα κατάφεραν πάρουν διψήφια διαφορά μέσα σε ένα λεπτό και να ανεβάσουν το σκορ στο +13 (17-4).

Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση και με ένα 0-12, μείωσαν σε 17-14, με τους Κόουλ και Νικολαΐδη να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στην πράσινη άμυνα, μιας και βρήκαν ανοιχτούς διαδρόμους, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην επίθεση του Τριφυλλιού.

Μάλιστα το Λαύριο πήρε το προβάδισμα με 17-18, καθώς οι παίκτες του Ράντονιτς έδειχναν να τα έχουν… χαμένα. Όμως το έμμεσο τρίποντο του Λι “ξεκόλλησε” τον Παναθηναϊκό, (ο οποίος ήταν άποντος για 4 λεπτά) και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 20-18.

Απο κει μετά το Τριφύλλι πίεσε στην άμυνα και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα ψηλά κορμιά που διέθετε στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου. Έτσι με το τρίποντο του Π. Καλαϊτζάκη το σκορ έγινε 25-21 στο 13’, όπου είχε 3/4 από τα 6,75 και σε συνδυασμό με ένα 6-2 επιμέρους, οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στο +9 (31-23).

Ο Κόουλ κράταγε το Λαύριο κοντά στο σκορ, μιας και είχε σημειώσει τους μισούς πόντους της ομάδα του (15π), αλλά το τρίποντο του Μαντζούκα και οι 4/4 βολές του Πονίτκα έκαναν το 41-29 στο 16’, ελέγχοντας το ρυθμό.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ξεκίνησε από την πιεστική άμυνα και σε συνδυασμό με τα τρίποντα, και να προηγείται με 52-40.

Το Λαύριο, στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των “πρασίνων” και με ένα επιμέρους 3-9 κατάφερε να ρίξει το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα με τους Φλαγκ και Κόουλ και να μειώνει σε 55-49 στο 23’.

Όμως αυτό “ξύπνησε” τους παίκτες του Τριφυλλιού, καθώς χρειάστηκαν μόλις 2 λεπτά για να επαναφέρουν τη διψήφια διαφορά πάνω από τους 10 (60-49) και από κει και μετά επέβαλλε το ρυθμό του και τους Π. Καλαϊτζάκη, Μαντζούκα και Πονίτκα να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 76-57.

Ο Ράνονιτς, με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, έριξε στο ματς και τον Χουγκάζ, ο οποίος “άρπαξε” την ευκαιρία από τα… μαλλιά. Με ένα τρίποντο και τον Παπαγιάννη να τα “στάζει” και από τα 6,75 (2/2) στο 36′ ο Παναθηναϊκός ανέβασε το δείκτη του σκορ στους 30 (91-61), με τον τεχνικό “πρασίνων” να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Από κει και μετά το Τριφύλλι παρουσίασε τη νεανική του πεντάδα από 17 μέχρι 23 ετών, δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία, και έτσι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με το Λαύριο, επικρατώντας με 93-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40, 76-57, 93-70

The post Το πράσινο μέλλον είναι εδώ! appeared first on The President.