Ολλανδία – Τουρκία 6-1: Ασταμάτητοι οι «Οράνιε» ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου

Επίδειξη δύναμης έκανε η Ολλανδία απέναντι στην Τουρκία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.Ασταμάτητη ήταν η Ολλανδία στο εντός έδρας παιχνίδι που έδωσε απέναντι στην Τουρκία στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, με τους «οράνιε» να σκοράρουν 6 φορές και…

Στο 16ο λεπτό ο Ντεπάι διπλασίασε το σκορ με ένα εξίσου εντυπωσιακό γκολ, μετά την ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ, ενώ στο 38ο λεπτό έγραψε το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το 4-0 έγινε στο 54ο λεπτό, με τον Ντεπάι να φτάνει τα 34 γκολ και να πιάνει στην 6η θέση των κορυφαίων σκόρερ της ιστορίας της Ολλανδίας τον Ρουντ Φαν Νίστελροϊ, ξεπερνώντας τον Ολλανδό θρύλο, Γιόχαν Κρόιφ.

Οι Ολλανδοί είχαν κλειδώσει την νίκη τους, όμως τα γκολ των Γκους Τιλ και Ντόνιελ Μάλεν στο 80’ και στο 90’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Τουρκία ήταν να μειώσει με το γκολ του Τζενγκίζ Ουντέ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.