Volley League: Ο Ολυμπιακός στον τελικό

Μετά την επικράτηση με 3-0 επί του Φοίνικα Σύρου, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Αφοσιωμένος στον στόχο παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στον τρίτο αγώνα κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Volley League.

Οι «πειραιώτες» μπήκα δυναμικά

στον αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν σωστά όλες τις ευκαιρίες, χωρίς να δώσουν μεγάλα περιθώρια απάντησης στους αντιπάλους τους. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ όμως ο Ολυμπιακός μπόρεσε να δείξει το επιθετικό του προφίλ στο τέλος και να κερδίσει με 25-21. Το δεύτερο σετ ήταν ένας σύντομος μονόλογος των «ερυθρόλευκων» καθώς επιβλήθηκαν του Φοίνικα με 25-14, ενώ στο τελευταίο σετ η ομάδα της Σύρου πλησίασε στο σκορ όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Έτσι ο Ολυμπιακός περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του αύριο στην αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.

Ο δρόμος προς τον τελικό:

1ος αγώνας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 2-3 (22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18)

2ος αγώνας: Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 19-25)

3ος αγώνας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 3-0 (25-21, 25-14, 25-22)