Eurobasket 2022: Κατέρρευσε η Εθνική στο β' ημίχρονο - Ήττα και αποκλεισμός από τη Γερμανία

H «επίσημη αγαπημένη» αποχαιρέτησε το Eurobasket 2022 μετά την ήττα της από τα «πάντσερ»Σε κακή βραδιά βρέθηκε η Εθνική Ελλάδος απέναντι στη Γερμανία καθώς ηττήθηκε 107-96 και δεν κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του Eurobasket 2022. Η αήττητη μέχρι σήμερα «γαλανόλευκη» έπεσε…

Πολλή καλή άμυνα και καλάθι:

Το μη καθαρό μυαλό των παικτών σε συνδυασμό με τα απίστευτα στατιστικά των Γερμανών - πραγματικά έμπαινε όποιο σουτ και αν επιχειρούσαν - οδήγησε στην κατάρρευση.

Από τη Γερμανία

«έλαμψε» ο άσος των Χιούστον Ρόκετς, Ντένις Σρέντερ, με 26 πόντους και 8 ασίστ, ενώ κομβικός ήταν ο Ντάνιελ Τάις μέσα στη ρακέτα με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Συνολικά η Γερμανία πέτυχε 17 τρίποντα

Στεναχωρημένοι ήταν οι διεθνείς μας μετά τον αποκλεισμό από το EuroBasket 2022, με κάποιους από αυτούς να βάζουν τα κλάματα. Το ίδιο συνέβη και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ.

Αρχικά, προσπαθούσε να συγκρατηθεί δηλώνοντας μάλιστα: «Μαμά δεν κλαίω μην στεναχωριέσαι». Ωστόσο στη συνέχεια λύγισε σε ερώτηση για το τι κρατάει από το ταξίδι. «Δεν ήθελα να λήξει το τουρνουά» απάντησε.

Τα δάκρυα των παικτών:

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν σπουδαίος στην ήττα της Ελλάδας από τη Γερμανία, στο φινάλε όμως δεν αντεξε. Δάκρυσε, έκλαψε, πόνεσε και στη συνέχεια αναγκάστηκε να πάει και στη συνέντευξη Τύπου για να εκπροσωπήσει τους παίκτες της Εθνικής μσε μία τόσο δύσκολη βραδιά με ακραία συναισθήματα.

Αναλυτικά όσα δήλωσ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης:

«Δεν έχω πολλά να πω. Είμαστε πολύ απογοητευμένοι. Δεν σταματήσαμε τον ρυθμό της Γερμανίας στην επίθεση. Ήταν το μεγάλο μας πρόβλημα. Έπαιξαν στο γήπεδό τους, ξεκίνησαν το ματς καλά και από εκεί και πέρα ήταν πολύ δύσκολο να ματσάρουμε τα ποσοστά τους».

Πώς έζησε το παιχνίδι ο coach Ιτούδης:

Οι δηλώσεις του Δημήτρη Ιτούδη:

Βίντεο από τα highlights:

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

Γερμανία (Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ)

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

13 Σεπτεμβρίου 2022

Ισπανία - Φινλανδία 100-90 Γερμανία - Ελλάδα (107-96)

14 Σεπτεμβρίου 2022

Σλοβενία - Πολωνία (18.1) Γαλλία - Ιταλία (21.30) ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

16 Σεπτεμβρίου

Iσπανία - Γερμανία Σλοβενία/Πολωνία - Γαλλία/Ιταλία
Eurobasket 2022, Κατέρρευσε, Εθνική, - Ήττα, Γερμανία,Eurobasket 2022, katerrefse, ethniki, - itta, germania