Βιλερμπάν- ΤΣΣΚΑ Μόσχας 67-66 (pics)

00:09 9/11/2019 - Πηγή: To10.gr

Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες και η αστοχία, η Βιλερμπάν έκανε το «μπαμ» στο «Αστρομπάλ» και επικράτησε 67-66 της ΤΣΣΚΑ Μόχας, κάνοντας το απόλυτο στην έδρα της. Άστοχος στην τελευταία επίθεση ο Μάικ Τζέιμς.

Το καθοριστικό τρίποντο της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Τζόρνταν Τέιλορ (14π.), 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Μάικ Τζέιμς από την άλλη μεριά ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, αλλά στο τέλος στάθηκε μοιραίος με τις δύο τελευταίες επιθέσεις που πήρε. Ντεμπούτο έκανε για

την ΤΣΣΚΑ ο Κώστας Κουφός που σημείωσε 4 πόντους.

Το ματς

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν αρκετά δραστήριος επιθετικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βιλερμπάν, σκοράροντας για το 8-12 στο 5:46 και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 12-17 κι εν συνεχεία ο Κώστας Κουφός έκανε το 17-21 όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έτρεξαν σερί 12-0 και προηγήθηκαν 29-21, με τον Τέιλορ 4 λεπτά πριν τη λήξη. Το σκορ έληξε 33-30 υπέρ των Γάλλων, που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί.

Η ομάδα του Μίτροβιτς πήγε στο +9 (44-35), αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησαν οι Τζέιμς, Χίλιαρντ, με τους Ρώσους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +2 (50-52).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα θρίλερ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και την ΤΣΣΚΑ να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, προηγούμενη με +4.

Η Βιλερμπάν μείωσε σε 64-66, ο Τζέιμς αστόχησε στα 25′ δευτερόλεπτα και ο Τζόρνταν Τέιλορ πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 67-66 στα 13″.  Ο Τζέιμς πήρε πάνω του την τελευταία κατοχή, αλλά αστόχησε από τα 6 μέτρα, χάνοντας την ευκαιρία για το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 50-52, 67-65