Τσιτσιπάς – Τσόριτς 2-3 : Έχασε 6 ματς πόιντ και έμεινε εκτός διοργάνωσης ο Τσιτσιπάς

09:31 5/9/2020 - Πηγή: To10.gr

Μία ήττα που θα τον χτυπάει για αρκετό καιρό υπέστη ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας κρατούσε την πρόκριση στους «16» του US Open στα χέρια του, καθώς είχε πάρει σημαντικό προβάδισμα με 5-1 στο τέταρτο σετ, ωστόσο ο Τσόριτς του έσβησε 6 ματς πόιντ, ισοφάρισε και ήταν αυτός που πανηγύρισε στο πέμπτο σετ, τη μεγάλη νίκη.

Από το πρώτο σετ,

φάνηκε πως ο αγώνας θα ήταν για γερά νεύρα. Με μπρέικ στο μπρέικ απάντησε ο Στέφανος, κερδίζοντας το πρώτο σετ τελικά, με 7-6. Ο Τσόριτς απάντησε και ισοφάρισε στα σετ, πριν πάρει ξανά το προβάδισμα ο Τσιτσιπάς.

Στο τέταρτο σετ έγιναν τα απίθανα, πιθανά. Ο Στέφανος είχε προβάδισμα με 5-1, έχοντας έρθει έξι φορές στο ματς πόιντ. Ο Κροάτης τα έσβησε και τα 6 ματς πόιντ, ισοφαρίζοντας στα σετ, ενώ ήταν στο τελευταίο σετ αυτός που πήρε τη μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του US Open…

Ο Στέφανος έφτασε για πρώτη φορά μέχρι τον τρίτο γύρο της συγκεκριμένης διοργάνωσης, ωστόσο ο αποκλεισμός αυτός θα τον «στοιχειώνει» για πολύ καιρό…