Στα χασομέρια η Εϊμπάρ, 2-1 τη Βαγιαδολίδ εκτός έδρας (vid)

16:31 3/10/2020 - Πηγή: To10.gr

Τεράστιο διπλό με 2-1 πήρε η Εϊμπάρ μέσα στην έδρα της Βαγιαδολίδ με γκολ στα… χασομέρια.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ελ Γιαμίκ και ο Μπούρχος το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 στο 29ο λεπτό. Ωστόσο στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν και αυτοί τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα, ο Νάτσο σέντραρε από αριστερά και ο Βίγια με πλασέ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1

Στο 47ο λεπτό ηπαίκτης της Βαγιδολίδ ανετράπη από αντίπαλό του, με τον διαιτητή να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

Ο Σέρτζι Γκουαρντιόλα ανέλαβε την εκτέλεση με τον Ντιμίτροβιτς ωστόσο να του λέει όχι και να κρατά το 1-1.

Το συγκεκριμένο σκορ έμεινε μέχρι και το 90ο λεπτό, μέχρι που ο Αρμπίγια έκανε φοβερή ενέργεια και σέντρα από αριστερά και με τον Ροντρίγκες να πετυχαίνει το τελικό 1-2 με κεφαλιά.

Βαγιαδολίδ: Ρομπέρτο, Νάτσο Χιμένεθ, Πέρεθ, Σάντσεθ, Ελ Γιαμίκ, Ορεγιάνα (64’ Βάισμαν), Φέντε, Τόνι Βίγια (82’ Ερβίας), Κίκε Πέρεθ, Γκουαρντιόλα (64’ Πλάνο), Μαρανιάο

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Κορέα, Ολιβέιρα, Ράφα, Ροντρίγκες, Μπούρχος, Ντιόπ, Ινούι, Άλβαρεθ, Μούτο (76’ Εσπόσιτο), Μενδιά (62’ Κίκε).