Σασουόλο – Μίλαν 1-2

00:45 22/7/2020 - Πηγή: To10.gr

Η εκπληκτική Μίλαν μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος πέρασε και από την έδρα της Σασουόλο. Οι Ροσονέρι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ζλάνταν Ιμπραϊμόβιτς (πέτυχε δυο γκολ) πήρε μια μεγάλη νίκη (2-1) και πλέον βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην έξοδο στην Ευρώπη και στο Europa League.

Η ομάδα του Μιλάνου μόλις στο 11ο λεπτό προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή με τον Κόντι για άλλη μια φορά να φεύγει από τον αγωνιστικό χώρο ως τραυματίας. Ωστόσο, οκτώ λεπτά αργότερα ο Ζλάνταν ανέλαβε δράση

και με ωραία κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει αέρα δυο τερμάτων.

Έτσι, στο 41΄ η Σασουόλο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσαλχάνογλου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Καπούτο για το 1-1. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σουηδός στράικερ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Μίλαν.

Στο δεύτερο μέρος, η Μίλαν μπορεί να είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα ( είχε αποβληθεί ο Μπουραμπιά) οπισθοχώρησε και άφησε τη Σασουόλο να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού. Παρ’ όλα αυτά οι ροσονέρι είχαν δοκάρι στο 64′ μετά από σουτ του Μπενάκερ. Στο 81′ ο Κονσίλι με μεγάλη τριπλή επέμβαση είπε όχι σε Κεσιέ και δύο φορές στον Μποναβεντούρα.

Έτσι η Μίλαν πήρε την νίκη και έκανε αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στο Europa League, λίγες στροφές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Μίλντιρ (46’Κυριακόπουλος), Μάρλον Σάντος, Πελούζο, Ροζέριο, Μπουραμπιά, Λοκατέλι, Μπεράρντι, Αρασλίν (46’Μπογκά-68’Ντζούριτσιτς), Ρασπαντόρι (46’Μανιανέλι), Καπούτο (89’Τραορέ).

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κόντι (11’Καλάμπρια), Κιάερ, Ρομανιόλι (32’Γκάμπια), Ερνάντες (46’Λασάλτ), Κεσιέ, Μπενάκερ (79’Μπίλια), Σελεμέκερς, Τσαλχάνογλου (79’Μποναβεντούρα), Ρέμπιτς, Ιμπραΐμοβιτς.

Μόλις στο 11ο λεπτό οι «ροσονέρι» προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Κόντι έφυγε με πρόβλημα. Οκτώ λεπτά μετά ο Ζλάταν με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 24′ ο Κιάερ έκανε την μπαλιά και ο Ρομανιόλι για εκατοστά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ζλάταν στο 33′ έπιασε την κεφαλιά με τον Κονσίλι να διώχνει εντυπωσιακά. Οκτώ λεπτά η ΣασουόλοΜόλις στο 11ο λεπτό οι «ροσονέρι» προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Κόντι έφυγε με πρόβλημα. Οκτώ λεπτά μετά ο Ζλάταν με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 24′ ο Κιάερ έκανε την μπαλιά και ο Ρομανιόλι για εκατοστά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ζλάταν στο 33′ έπιασε την κεφαλιά με τον Κονσίλι να διώχνει εντυπωσιακά. Οκτώ λεπτά η Σασουόλο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσαλχάνογλου. Το εκτέλεσε ο Καπούτο και έκανε το 1-1. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως ο Τσαλχάνογλου βρήκε τον Ζλάταν και αυτός έδωσε. Λίγο μετά ο Μπουραμπιά είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Παρότι με παίκτη παραπάνω η Μιλαν οπισθοχώρησε στην επανάληψη και άφησε τη Σασουόλο να κάνει παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά οι «ροσονέρι» είχε δοκάρι στο 64′ μετά από σουτ του Μπενάκερ. Στο 81′ ο Κονσίλι με μεγάλη τριπλή επέμβαση είπε όχι σε Κεσιέ και δύο φορές στον Μποναβεντούρα.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κόντι (11’Καλάμπρια), Κιάερ, Ρομανιόλι (32’Γκάμπια), Ερνάντες (46’Λασάλτ), Κεσιέ, Μπενάκερ (79’Μπίλια), Σελεμέκερς, Τσαλχάνογλου (79’Μποναβεντούρα), Ρέμπιτς, Ιμπραΐμοβιτς. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως ο Τσαλχάνογλου βρήκε τον Ζλάταν και αυτός έδωσε. Λίγο μετά ο Μπουραμπιά είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Παρότι με παίκτη παραπάνω η Μιλαν οπισθοχώρησε στην επανάληψη και άφησε τη Σασουόλο να κάνει παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά οι «ροσονέρι» είχε δοκάρι στο 64′ μετά από σουτ του Μπενάκερ. Στο 81′ ο Κονσίλι με μεγάλη τριπλή επέμβαση είπε όχι σε Κεσιέ και δύο φορές στον Μποναβεντούρα.