Πρώτη νίκη για Βαγιαδολίδ, ισόπαλες Λεβάντε και Αλαβές (vids)

22:16 8/11/2020 - Πηγή: To10.gr

Μετά από 9 παιχνίδια, η Βαγιαδολίδ κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο φέτος στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 της Μπιλμπάο εντός έδρας, αν και παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία (19η θέση με 6 βαθμούς).

Το σκορ άνοιξε ο Ορεγιάνα στο 19ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, με τον Μάρκος Αντρέ να κάνει το 2-0 στο 48ο λεπτό.

Η Μπιλμπάο μείωσε στο 86ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουίλιαμς, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βιγιαλίμπρε έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Νάτσο Μαρτίνει, Μπρούνο, Αλκαράθ, Ορεγιάνα (67’ Βάλδο), Ερβίας, Φέντε,

Χοακίν Φερνάντεθ, Πλάνο (80’ Ραούλ Γκαρσία), Γκουαρντιόλα, Μαρανιάο (80’ Ελ Γιαμίκ)

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Μαρτίνεθ, Γιούρι, Καπα, Γεράι, Ραούλ Γκαρσία (52’ Μπερενγκέρ), Ντάνι Γκαρσία (52’ Βέσγα), Ουνάι Λόπεθ (75’ Θαράγα), Μουνιαΐν (75’ Σανσέτ), Ουίλιαμς, Μορσίγιο (52’ Βιγιαλίμπρε)

Λεβάντε – Αλαβές 1-1

Η Λεβάντε έχασε πολλές ευκαιρίες απέναντι στην Αλαβές, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, μένοντας στο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Λούκας Πέρεθ. Ωστόσο, η Αλαβές έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Έντγκαρ αποβλήθηκε στο 34ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μοράλες στο 51ο λεπτό, ενώ ο Λεόν έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 70ό λεπτό σημαδεύοντας το δοκάρι.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Ντουάρτε, Κλερκ, Σον, Βέθο, Μοράλες, Ροσίνα (62’ Καμπάνια), Μελέρο, Μάλσα (62’ Ντε Φρούτος), Μπάρντι (86’ Ραντόγια), Ντάνι Γκόμεθ (74’ Σέρχιο Λεόν)

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγουάρδια, Έλι, Ντουάρτε, Αγιεργαμπίρια, Μπατάλια, Πίνα (57’ Μανού Γκαρσία), Έντγκαρ Μέντεθ, Χοσελού (84’ Χάβι Λόπεθ), Ριόχα (84’ Ντέιβερσον), Λούκας Πέρεθ (69’ Μπόρχα Σάινθ)