Πούλισιτς : Ο νεότερος… μετά τον Ρονάλντο

21:42 2/8/2020 - Πηγή: To10.gr

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Τσέλσι στο μεγάλο τελικό του FA Cup, εναντίον της αναγεννημένης τελευταία, Άρσεναλ. Οι «μπλε» με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν κατώτεροι των περιστάσεων.

Ο άνθρωπος που ξεχώρισε ωστόσο, για μία ακόμη φορά για την Τσέλσι, δεν ήταν άλλος από τον τρομερό Κρίστιαν Πούλισιτς. Ο 21χρονος συνέχισε την εκπληκτική του φόρμα από την επανέναρξη και μετά, σκοράροντας ξανά σε άλλο ένα κρίσιμο παιχνίδι. Με το γκολ του αυτό, ο Πούλισιτς

έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τελικό του θεσμού, μετά από 16 χρόνια, όταν ο τότε 19χρονος Κριστιάνο Ρονάλντο, είχε βρει δίχτυα απέναντι στη Μίλγουολ.

Christian Pulisic (21 years, 318 days) is the youngest scorer in a FA Cup Final since Cristiano Ronaldo (19 years, 106 days) in 2004 pic.twitter.com/cyImpdi9cJ

Sky Sports Statto (@SkySportsStatto) August 1, 2020

Ο πρώην ποδοσφαιριστής τους Ντόρτμουντ κατάφερε να γράψει και ένα ιστορικό ρεκόρ, αφού έγινε μόλις ο πρώτος Αμερικανός ποδοσφαιριστής στην ιστορία της διοργάνωσης που σκοράρει σε τελικό του FA Cup. Παράλληλα για την Τσέλσι αυτό ήταν και το γρηγορότερο γκολ (5 λεπτά) σε τελικό FA Cup, μετά από 23 χρόνια, όταν ο Ρομπέρτο Ντι Ματέο είχε σκοράρει στο πρώτο κιόλας λεπτό, εναντίον της Μίντλεσμπρο.

1 – @cpulisic_10 is the first American player to score in an FA Cup final, while it was Chelsea’s quickest goal in the final of the competition since Roberto Di Matteo in 1997 (first minute v Middlesbrough). Blocks. #FACupFinal #ARSCHE pic.twitter.com/QKOM5AiOqn