Πήρε το ντέρμπι με τον Φοίνικα ο Παναθηναϊκός (2-3)

22:25 1/2/2020 - Πηγή: To10.gr

Στο ντεμπούτο του Τσάτσιτς, ο Παναθηναϊκός άλωσε την Σύρο επικρατώντας του Φοίνικα με 3-2 σετ κι έμεινε μόνος στη 2η θέση. Την Τετάρτη το καθοριστικό ματς για τις δυο ομάδες, ξανά στο ίδιο γήπεδο για τους 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Με νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 26 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον Ολυμπιακό

που είναι στην πρώτη θέση. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είναι μόνη δεύτερη με απόσταση δύο βαθμών από τον ΠΑΟΚ. Ο Φοίνικας Σύρου μετά την απώλεια είναι πλέον στην τέταρτη θέση με την μάχη να έχει ανάψει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ήταν ένα γεμάτο ντέρμπι στη Σύρο με έντονες συγκινήσεις. Ντεμπούτο για την ομάδα του Παναθηναϊκού έκανε το νέο του μεταγραφικό απόκτημα Βόγιν Τσάτσιτς που σημείωσε 9 πόντους έχοντας μάλιστα έναν άσο.

Για την ομάδα του Παναθηναϊκού 21 πόντους σημείωσε ο Στάροβιτς παρά το γεγονός ότι δεν ξεκίνησε καλά στο ματς. Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Ρανγκέλ που σημείωσε 18 πόντους με 9(!) μπλοκ ενώ διψήφιος ολοκλήρωσε το ματς και ο Ράπτης που είχε 13 πόντους.  Για τον Φοίνικα εξαιρετικός ήταν ο Γκονσάλεζ που σημείωσε 34 πόντους έχοντας μάλιστα 4 άσους. Μεγάλο ματς έκαναν και οι δύο ακραίοι της ομάδας της Σύρου, Στερν (15π.) και Στοΐλοβιτς (11π.).

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου σε νοκ άουτ ματς για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξαιρετικά στο ματς. Με όπλο και σε αυτό το παιχνίδι το μπλοκ το «τριφύλλι» έφτασε πολύ γρήγορα το +5 με άσο του Ράπτη. Οι γηπεδούχοι όπως ήταν λογικό αντέδρασαν και μείωσαν με το μπλοκ του Ρανγκέλ να κάνει το 8-12 αναγκάζοντας τον Ράτκο Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Το τάιμ άουτ φαίνεται ότι αφύπνησε τους Συριανούς που όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά προσπέρασαν και με 15-13 μετά από άσο του Γκονσάλεζ. Ο διαγώνιος της ομάδας της Σύρου ήταν εντυπωσιακός και οι γηπεδουχοι έφτασαν στο 22-18 μετά από πλασέ του Στοΐλοβιτς. Ο Φοίνικας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με μπλοκ του Μπουτσούγιεβιτς έφτασε στο 25-19 και το 1-0 στα σετ.

Με τον Γκονσάλεζ να εξακολουθεί να είναι εντυπωσιακός, ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ όπου πήρε διαφορά δύο πόντων με το ξεκίνημα. Με τον Ρανγκέλ σε μπλοκ και επίθεση η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε σχετικά νωρίς στο σετ και σε εκείνο το σημείο πήρε μπλοκ ο Στάροβιτς.

Ο Σέρβος διαγώνιος με δικές του επιθέσεις αλλά και με καλά σερβίς (δύο σερί άσοι) έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν με 16-21 και να έχουν το πάνω χέρι για την κατάκτηση του σετ. Οι Συριανοί όμως και πάλι δεν κατέθεσαν τα όπλα. Με τον Στοΐλοβιτς στην γραμμή του σερβίς ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 23-23 δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε του σετ.

Ο Μπουτσούγιεβιτς έδωσε σετ μπολ στον Φοίνικα για το 24-23 αλλά η ομάδα της Σύρου δεν κατάφερε να τελειώσει το σετ. Μετά από τέσσερα χαμένα σετ μπολ για τη Σύρο και τρία από πλευράς Παναθηναϊκού το σκορ έφτασε στο 30-30. Ένα μπλοκ του Στάροβιτς έδωσε το 4ο σετ μπολ για το τριφύλλι που πήρε τελικά το… μαραθώνιο σετ μετά από λάθος του Κανέλλου.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου σετ για το 7-9 μετά από λάθος των παικτών του Ράτκο Παβλίσεβιτς. Οι Συριανοί έφεραν και πάλι τούμπα το σετ και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι για αρκετούς πόντους. Στο 18-18 μετά από επίθεση του Γκονσάλεζ ένα λάθος του Στερν και ένα μπλοκ του αρχηγού Πανταλέων έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα δύο πόντων στην τελική ευθεία.

Με άσο του Τσάτσιτς (ο Μαυροβούνιος ξεκίνησε βασικός στο τρίτο σετ) οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 18-21 με τον Στερν να μειώνει τη διαφορά σε δύο πόντους. Με μπλοκ άουτ του Ράπτη και επίθεση του Ρανγκέλ οι πράσινοι έφτασαν στα τέσσερα σετ μπολ και κατέκτησαν τελικά το τρίτο σετ με 21-25 μετά από επίθεση του Στάροβιτς.

Με άσο του Στοΐλοβιτς ο Φοίνικας προηγήθηκε με 12-9 στο τέταρτο σετ. Με επίθεση από Στερν και Γκονσάλεζ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 14-10 με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζει αδυναμία στην επίθεσή του. Με μπλοκ του Ρανγκέλ και επίθεση του Βραζιλιάνου σε πρώτο χρόνο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο πόντους (17-15) και μπήκαν και πάλι στη διεκδίκηση του σετ.

Με μπλοκ του Χριστόφα ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει πάρει και πάλι διαφορά τριών πόντων αλλά ένα μπλοκ άουτ του Τσάτσιτς και μία χαμένη επίθεση του Στερν έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μειώσει στον πόντο. Με δύο εξαιρετικά σερβίς του Μήλη (ένας άσος) ο Φοίνικας έφτασε στο 22-18 και κατέκτησε τελικά το σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο πέμπτο σετ. Με άσο του Πελεκούδα η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 6-11 και είχε το πάνω χέρι για την κατάκτηση της νίκης. Με επίθεση του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκού έφτασε στα πέντε ματς μπολ και το 9-14. Ούτε τότε όμως ο Φοίνικας κατέθεσε τα όπλα. Με λάθη των Γιάκομπσεν και Ράνγκελ αλλά και επίθεση του Γκονσάλεζ οι Συριανοί μείωσαν σε 12-14 αλλά μία επίθεση του Ράπτη έδωσε τέλος στο ματς.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 30-32, 21-25, 25-20, 12-15)

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 34π. (30/58επ., 4 άσσοι), Στοΐλοβιτς 11 (10/29επ., 1 άσσος, 54%υπ., 11%αρ.), Χριστόφας 10 (5/14επ., 5 μπλοκ), Λινάρδος 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 20%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ. – 62%υπ., 32%αρ.), Κωστόπουλος 1 (1 άσσος), Κανέλλος 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Βελούδης (λ), Μήλης 2 (2 άσσοι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5π. (4/4επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 21 (16/42επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ρανγκέλ 18 (9/14επ., 9 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (7/15επ., 26%υπ., 4%αρ.), Ράπτης 13 (10/20, 2 μπλοκ, 25%υπ.), Πελεκούδας 9 (7/12επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 33%υπ., 8%αρ.), Τσάτσιτς 9 (8/25επ., 46%υπ., 12%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων 4 (2/2επ., 2 μπλοκ).