Νιούκαστλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-0

18:13 21/6/2020 - Πηγή: To10.gr

Εκμεταλλευόμενη στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 50’, η Νιούκαστλ μετέτρεψε το ματς με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ σε περίπατο, επικρατώντας με 3-0.

Σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο στο πρώτο του ημίχρονο, με τη Σέφιλντ μάλιστα να χάνει 2-3 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, όλα άλλαξαν στο 50’. Ο Τζον Έγκαν αποβλήθηκε και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια, δίνοντας το μομέντουμ στη Νιούκαστλ η οποία δεν άφησε το… δώρο να πάει χαμένο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σεν-Μαξιμέν είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην περιοχή έπειτα από τραγικό λάθος του αμυντικού και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 69’ ο Ματ Ρίτσι έκανε το 2-0 τελειώνοντας επί της ουσίας το παιχνίδι.

Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 78’ όταν ο Ζοέλιντον βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ στην κίνηση σημείωσε το τελικό 3-0.