Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζαλγκίρις 85-57

Μόλις δύο νίκες σε επτά ματς ήταν πολύ λίγες για την Μακάμπι η οποία μάλιστα προερχόταν και από δύο σερί ήττες. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εμφανίστηκε μεταμορφωμένη κόντρα στη Ζαλγκίρις την οποία διέλυσε με 85-57 κι έφτασε το ρεκόρ της στο 3-5 την ώρα που οι απογοητευτικοί σήμερα Λιθουανοί, έπεσαν στο 5-3.

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε η Μακάμπι που τελείωσε με 8/15 τρίποντα σε αντίθεση με τη Ζαλγκίρις που τα «έσπασε» έξω από τα 6,75 με μόλις 1/14. Στους 30 πόντους η διαφορά στο ημίχρονο, έφτασε μέχρι και στους 34 σε ένα ματς που τελείωσε πριν καν αρχίσει.

Μετά

από ένα «μουδιασμένο» ξεκίνημα που βρήκε τη Ζαλγκίρις μπροστά με 8-2, η Μακάμπι ανέβασε στροφές κι έφτασε στο 24-14 με το τέλος της περιόδου έχοντας πρώτα βιολιά τους Μπράιαντ και Τζόουνς.

Από κει και μετά η διαφορά όλο και μεγάλωνε με το ματς να μετατρέπεται σε παράσταση για έναν ρόλο. Από τη μία οι γηπεδούχοι «βομβάρδιζαν» από τα 6,75 κι από την άλλη οι Λιθουανοί έβαζαν καλάθι με το σταγονόμετρο, και το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 53-23.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι και στα μισά της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο +34 με 65-31 χάρη στον Τζόουνς. Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει λίγο πάνω και λίγο κάτω από τους 30 πόντους, με το τελικό 85-57 να μιλάει από μόνο του.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 53-23, 72-44, 85-57