Λαμία – Βόλος – Παναιτωλικός : Στόχος τους το βήμα παραπάνω στη Super League

16:29 11/9/2020 - Πηγή: To10.gr

Η Super League της σεζόν 2020-21 βρίσκεται κοντά στην έναρξη και οι 14 ομάδες πραγματοποιούν τις προετοιμασίες τους με σκοπό να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στα ελληνικά γήπεδα.

Λαμία: Θέλει να επιστρέψει ανανεωμένη

Η Λαμία πραγματοποίησε μια αξιοπρεπή χρονιά την περίοδο 2019-20 αλλά θέλει να πραγματοποιήσει ακόμα καλύτερη πορεία τη σεζόν που έρχεται. Πέρσι, τερμάτισε στη 10η θέση της βαθμολογίας (27 βαθμοί σε ισοβαθμία

με τον Βόλο) με 5 νίκες, 12 ισοπαλίες και 9 ήττες σε 26 αγώνες. στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αντίστοιχα, στα πλέι άουτ πήρε την 4η θέση με 1 νίκη, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα σε 7 αγωνιστικές.

Οι Φθιώτες έδειξαν στα φιλικά προετοιμασίας τους ότι χρειάζονται βελτίωση αλλά μπορούν να φτιάξουν ένα καλό σύνολο. Σε 5 αγώνες μέτρησαν 2 νίκες (2-0 τον Βόλο, 1-0 τον Παναθηναϊκό), 2 ισοπαλίες (1-1 με Παναιτωλικό, 1-1 με ΑΕΛ) και 1 ήττα (2-1 από τον Ιωνικό).

Στο προπονητικό «τιμόνι» θα βρίσκεται ο Γιώργος Πετράκης ο οποίος ξεκίνησε στην ομάδα της Φθιώτιδας την περίοδο των περσινών πλέι άουτ.

Βόλος: Στόχος του να κάνει τη διαφορά

Ο Βόλος επεδίωκε την παραμονή την περσινή περίοδο ως νεοφώτιστος και τα κατάφερε. Φέτος έχει γνωρίσει τη νοοτροπία του στη Super League και οι απαιτήσεις του ανεβαίνουν. Την περίοδο 2019-20 τερμάτισε στη 10η θέση (27 βαθμοί σε ισοβαθμία με τη Λαμία) με 7 νίκες, 6 ισοπαλίες και 13 ήττες σε 26 αγώνες. Στα πλέι άουτ πήρε την 5η θέση με 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 5 ήττες σε 7 αγωνιστικές.

Η εικόνα του στα φιλικά προετοιμασίας δεν ήταν καλή καθώς σε 4 παιχνίδια δεν ήρθε καμία νίκη. Αντίθετα υπήρξε 1 ισοπαλία (0-0 με τον Άρη) και 3 ήττες (2-0 από τον ΠΑΟΚ, 2-1 από τον Ατρόμητο και 2-0 από τη Λαμία).

Για την τεχνική ηγεσία, οι Βολιώτες ανακοίνωσαν την πρόσληψη του Ισπανού Άνχελ Λόπεθ ο οποίος έχει εργαστεί ως πρώτος προπονητής στην Ουέλβα και βοηθός προπονητή στη Χετάφε.

Παναιτωλικός: Να αποφύγει τα περσινά λάθη

Ο Παναιτωλικός φλέρταρε καθ’ όλη τη διάρκεια της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου με τον υποβιβασμό, αλλά εν τέλει τον απέφυγε. Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος τερμάτισε στη 13η θέση (17 βαθμοί) με 3 νίκες, 8 ισοπαλίες και 15 ήττες σε 26 αγώνες. Στα πλέι άουτ πήρε την 6η θέση με 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα σε 7 αγωνιστικές.

Στα φιλικά παιχνίδια που έδωσε στο πλαίσιο της προετοιμασίας του δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις με την εικόνα που έδειξε. Σε 4 αγώνες μέτρησε 1 νίκη (3-1 την ΑΕ Καραϊσκάκης), 1 ισοπαλία (1-1 με τον Παναιτωλικό) και 2 ήττες (2-0 από τον Αστέρα Τρίπολης και 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα).

Προπονητής της ομάδας θα παραμείνει ο Μάκης Χάβος ο οποίος βρισκόταν στους Αγρινιώτες από την προηγούμενη σεζόν.