Έλτσε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-3 (vid)

21:54 26/9/2020 - Πηγή: To10.gr

Σαν το παλιό καλό κρασί… Ο Ντάβιντ Σίλβα αποδεικνύει πως η ηλικία δεν παίζει ρόλο, εφόσον το «κατέχεις», καθώς πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση ως βασικός με την Ρεάλ Σοσιεδάδ, στη νίκη των Βάσκων στην έδρα της Έλτσε με 3-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «αθόρυβο», ωστόσο στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 55′ έπειτα από ωραία πάσα του Μερίνο, την οποία εκμεταλλεύτηκε άψογα ο Πόρτου. Ο Γιανούζαι «κλείδωσε» στο 77ο λεπτό τη νίκη, γράφοντας το 2-0 από τα έντεκα βήματα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ρομπέρτο Λόπεθ έκανε το 3-0 με μια «οβίδα», μετά από μια ακόμη ασίστ του Μερίνο.

Ο Ντάβιντ Σίλβα αγωνίστηκε για 79 λεπτά, δίνοντας τη φινέτσα και την κλάση που έλειπε στους Βάσκους, οι οποίοι έδωσαν συνέχεια στο θετικό αποτέλεσμα με την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Ανοέτα» (0-0).