Έχει ξαναεκτελέσει πέναλτι α λα Πανένκα ο Πέλκας (vid)

Ο Δημήτρης Πέλκας επανήλθε στα γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της ομάδας του με εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα.

Ωστόσο, δεν είναι η πρώτη φορά που ο 26χρονος μεσοεπιθετικός εκτελεί πέναλτι με αυτό τον τρόπο. Το είχε ξανακάνει και όταν αγωνιζόταν στη Βιτόρια Σετούμπαλ το 2015.

Συγκεκριμένα, στις 21 Ιανουαρίου 2015 η Σετούμπαλ αντιμετώπιζε την

Βιτόρια Γκιμαράες στον τρίτο όμιλο του Λιγκ Καπ Πορτογαλίας. Ο Πέλκας σε εκείνο το ματς μπήκε αλλαγή στη θέση του Ζεκίνια στο 61′ λεπτό της αναμέτρησης, με την ομάδα του να προηγείται με 1-0. 15 λεπτά αργότερα η ομάδα του κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση.

Ο Πέλκας εκτέλεσε και τότε το πέναλτι α λα Πανένκα. Το αποτέλεσμα ήταν και τότε το ίδιο, αφού η μπάλα κατέληξε και πάλι στα δίχτυα και με αυτόν τον τρόπο σφράγισε την επικράτηση της ομάδας του. Μάλιστα, το τελικό αποτέλεσμα ήταν και τότες το ίδιο αφού η Σετούμπαλ επικράτησε της Γκιμαράες με 2-0.

Δείτε τα στιγμιότυπα από το ματς:  (Η εκτέλεση του Πέλκα στο 3:12)