Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 2-4: Προελαύνει με πέμπτο σερί αήττητο ματς

Τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία στα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Μια πορεία τον τελευταίο μήνα που την έχει ανεβάσει σκαλοπάτια στη βαθμολογία. Η Άουγκσμπουργκ… προελαύνει και το νέο της… θύμα ήταν η Χοφενχάιμ, της οποίας επικράτησε με 4-2 εκτός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 11′ με τον Μαξ, με τη Χοφενχάιμ να απαντάει δύο λεπτά αργότερα και να ισοφαρίζει με τον Ρούντι.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος… άνοιξαν

οι ουρανοί και έβρεχε γκολ. Ο Νίντερλέχνερ κέρδισε πέναλτι στο 50’ το οποίο ένα λεπτό αργότερα αξιοποίησε ο Μαξ για να γράψει το 1-2, ενώ πριν καλά-καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ο Γένσεν και πάλι από ασίστ του Νιντερλέχνερ έκανε το 1-3 για την εκπληκτική Άουγκσμπουργκ.

Ο Λοκάντια με γκολ στο 80’ έβαλε και πάλι τη Χοφενχάιμ στο ματς, καθώς μείωσε σε 2-3 με δέκα λεπτά να απομένουν, αλλά σε μία αντεπίθεση στο 85’ οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν οριστικά το παιχνίδι, με τον Νιντερλέχνερ αυτή τη φορά να μοιράζει και τον Ιάγκο να διαμορφώνει το τελικό 2-4.