Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 76-65

Την ξέφρενη κούρσα της στη Euroleague συνεχίζει η Μπαρτσελόνα, η οποία πέτυχε την όγδοη νίκη της στη σεζόν επικρατώντας 76-65 του Ερυθρού Αστέρα. Η Μπάρτσα έχει το καλύτερο ρεκόρ, αφού έχει 8 νίκες και μόλις μία ήττα.

Η Μπαρτσελόνα πήρε ευδιάκριτο προβάδισμα με ένα σαρωτικό πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας ότι δεν θα επιτρέψει στον Ερυθρό Αστέρα να σκεφτεί το «διπλό». Έτσι η διαφορά των 13 πόντων (19-6) και η… σκυλίσια άμυνα του Καλάθη και των συμπαικτών του ήταν ενδεικτική των προθέσεων τους.

Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα, ο Ερυθρός Αστέρας έπαιξε στα ίσα τη Μπαρτσελόνα, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί και να μαζέψει τη διαφορά σε διαχειρίσιμο επίπεδο, αντίθετα αυτή πήγε στο +17.

Κάπως έτσι η Μπαρτσελόνα έκανε συντήρηση δυνάμεων στο τελευταίο δεκάλεπτο και απλώς κράτησε το ματς στο σημείο που ήθελε, παίρνοντας τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με διαφορά έντεκα πόντων.