Άστον Βίλα-Νιουκάστλ 2-0

H Άστον Βίλα μετρούσε τρεις συνεχόμενες ήττες στην Premier League, αλλά απέναντι στην Νιουκάστλ έκανε το «χρέος» της και επικράτησε 2-0, μειώνοντας στο -1 από την 14η θέση και την σημερινή αντίπαλό της.

Αντίθετα η ομάδα του Στιβ Μπρους έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες, ηττήθηκε εύκολα απέναντι στους ανώτερους «χωριάτες», που φάνηκε να το…θέλουν πιο πολύ.

Ο νικητής μάλιστα είχε κριθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 2-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά, με σκόρερ τους Χούριχαν

στο 32′ και Έλ Γκάζι στο 36′. Το πρώτο μάλιστα ήταν ένα τέρμα εξαιρετικής ομορφιάς, με πολύ έξυπνη εκτέλεση φάουλ.

Η Νιούκαστλ προσπάθησε να αντιδράσει στην δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με την πιο «καθαρή» ευκαιρία να έρχεται ξανά από την Άστον Βίλα (77’ Γουέσλεϊ) για το τελικό 2-0.

Οι «χωριάτες» πήραν μια νίκη-οξυγόνο, πηγαίνοντας στο +4 από την Νόριτς και την 18η θέση.

Άστον Βίλα: Χίτον, Ζιλμπέρ, Κονσά, Μινγκς, Τάργκετ, ΜακΓκίν, Γκρίλις, Ντάγκλας Λουίζ, Χουριχέιν (91’ Λάνσμπερι), Ελ Γκαζί, Γουέσλεϊ

Νιουκάστλ: Ντουμπράβκα, Γέντλιν, Φερνάντες, Κλαρκ, Ντάμετ (63’ Κάρολ), Βίλεμς, Αλμιρόν (80’ Ατσού), Χέιντεν, Σέλβεϊ, Σεν Μαξιμέν, Ζοέλιντον (72’ Γκέιλ)