Ζενίτ- Ολυμπιακός 66-75: Η άμυνα στο… ζενίθ!

Ο Ολυμπιακός, με όπλο την άμυνά του πέρασε με 75-66 από την Αγία Πετρούπολη και κόντρα στην Ζενίτ. Οι Πειραιώτες έπιασαν μεγάλη απόδοση στην άμυνα ειδικά στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο.

Στο τέλος, ο Ολυμπιακός είχε την ωριμότητα να βρει σωστές επιλογές, χάρη στη ψυχραιμία του Σπανούλη αλλά και τον εκρηκτικό ΜακΚίσικ όπως και τον Βεζένκοφ. Στο 4-3 πλέον οι Πειραιώτες, στο 2-1 η ομάδα του Πασκουάλ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Είναι

ξεκάθαρο ότι με αυτή την άμυνα ο Ολυμπιακός μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα. Κι αυτό ήταν το σημείο που έβαλε ουσιαστικά θεμέλια στη νίκη των «ερυθρολεύκων». Έστω κι αν υπήρχαν «νεκρά» διαστήματα τα οποία θα αναλυθούν. Κατά τα άλλα, ο Ολυμπιακός διάβασε τις φάσεις και τιμώρησε την άμυνα με αλλαγές του Πασκουάλ. Και όταν στο τέλος η Ζενίτ πίεσε και μείωσε, έδειξε ωριμότητα και ψυχραιμία.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:  Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «πόνεσε» αρκετά από το περιφερειακό σουτ των Ρώσων (4/5 τρίποντα) και τα πολλά του λάθη. Στο σύνολο 6, που έδωσαν εύκολους πόντους στην Ζενίτ που προηγήθηκε 20-19. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα κενό διάστημα από το 7’ ως το 13’ όπου είχαν 0/7 σουτ και οι Ρώσοι με σερί 7-0 προηγήθηκαν 22-19.

Μόνο που απ’ εκεί και πέρα ο αγώνας άλλαξε μορφή. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας (με το σκορ στο 25-25) αποφασίζει να παίξει με δύο φόργουορντ στην frontline (Βεζένκοφ- Πρίντεζης). Και τους Σπανούλη- ΜακΚίσικ- Λαρεντζάκη (που πήρε τη θέση του Χάρισον που τραυματίστηκε μετά από 3 λεπτά) στην περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός γίνεται πολύ «σκληρός» στην άμυνα.

Η Ζενίτ από τα 4/5 τρίποντα σουτάρει 2/10 στο τέλος του ημιχρόνου και η ελληνική ομάδα τρέχει επιμέρους σκορ  16-2 για να κλείσει το ημίχρονο με 41-27 υπέρ της. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε μόλις ένα λάθος και μπορεί να είχε 0/5 τρίποντα αλλά κυριάρχησε στα ριμπάουντ. Περιόρισε την Ζενίτ στα 4/14 δίποντα συνολικά και την υποχρέωσε σε 7 λάθη…

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό: Ο Μπαρτζώκας στο 15’ είχε χρησιμοποιήσει και τους 12 παίκτες του.

Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις από την άμυνα

Κι αν ο Ολυμπιακός είχε ένα «νεκρό» τετράλεπτο όπου η Ζενίτ μείωσε σε 44-36 με σερί 6-0, στη συνέχεια πάλι από την άμυνά του βρήκε τις λύσεις. Με 2’36’’ για το τέλος της 3ης περιόδου, πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (54-38) μετά από τρίποντο του ΜακΚίσικ. Με δέκα λεπτά να απομένουν για το τέλος, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 58-43 και είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Πάλι ένα «νεκρό» τρίλεπτο του Ολυμπιακού, οδήγησε την Ζενίτ σε σερί 12-0 και στο 60-55 από 60-43, πριν ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο «ξεμπλοκάρει» την ομάδα του.

Όμως το πρόβλημα συνεχιζόταν… Η Ζενίτ μείωσε σε 63-60 αλλά ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε μεγάλο σουτ 3’16’’ πριν το τέλος για το 66-60 και ο ΜακΚίσικ ένα ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ κάρφωμα για το 68-60. Η ασίστ του ΜακΚίσικ στον Μάρτιν για το 70-60 έδωσε καθαρό προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Χασάν Μάρτιν πάλι είχε 7/7 δίποντα. Κι αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, έχει 32/35 σε 7 αγώνες στην Euroleague.

Ο MVP:

Δεν είναι εύκολη απόφαση. Πάντως ο πιο συνεπής παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Χασάν Μάρτιν αν και στο τέλος ο Σακίελ ΜακΚίσικ έδωσε φτερά στους Πειραιώτες οπότε του «κλέβει» τον τίτλο του MVP.Καθοριστικός ο Βεζένκοφ, ψύχραιμος ο Σπανούλης, πολύ θετικός ο Παπανικολάου. Σημαντικός ο Ζαν Σαρλ στην αμυντική λειτουργία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (2/8 σουτ), Πάνγκος 9 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Χόλινς 12 (4/10 τρίποντα), Τόμας 7 (7 ριμπάουντ), Μπάρον 13 (3/6 τρίποντα), Κβοστόβ, Ζούμπκοβ 3, Πόιθρες 7 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 4, Γκουντάιτς 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Σλούκας 3 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Μάρτιν 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοφ 9 (1/2 τριποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν Σαρλ 7 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς 3, Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (1/2 τρίποντα)

Δείτε ΕΔΩ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Το άρθρο Ζενίτ- Ολυμπιακός 66-75: Η άμυνα στο… ζενίθ! εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.