Βενέτσια: Προβάδισμα τίτλου με Μπράμο

Προβάδισμα στη μάχη για τον τίτλο του ιταλικού πρωταθλήματος πήρε η Βενέτσια, η οποία επικράτησε με 78-65 της Σάσαρι εντός έδρας. Ετσι η ομάδα του Μάικ Μπράμου έκανε το 3-2 στη σειρά και πλέον θέλει ένα ακόμη ροζ φύλλο προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Το επόμενο παιχνίδι διεξάγεται την Πέμπτη στις 20 του μηνός (21:45) στην έδρα των αποψινών (18/6) ηττημένων.

Το ματς ήταν «κλειστό» για τρία δεκάλεπτα με τη Βενέτσια να έχει μεν ένα προβάδισμα, αλλά να μην είναι… άνετη. Στην

τέταρτη περίοδο η ομάδα του Μπράμου πάτησε το… γκάζι και με επιμέρους σκορ 18-12 έχτισε διψήφια διαφορά φτάνοντας σε άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ο Ντέι με 20 πόντους, ενώ 15 είχε ο Τόνουτ. Καλή εμφάνιση και από τον Μάικι Μπράμο που είχε 11π. (3/5 τρίποντα), τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από πλευράς Σάσαρι ξεχώρισε ο Τόμας με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Σπίσου όμως όπως αποδείχθηκε δεν αρκούσαν…

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-34, 60-53, 78-65

ONE MORE !
Grazie #Taliercio!
ONE MORE!#lionsarehere #LBAplayoff pic.twitter.com/bx4FdKU8V2

— Reyer Venezia (@REYER1872) June 18, 2019

È la @REYER1872 ad avere la meglio in Gara 5 #LBAFinals @PosteMobile!
Partita intensa e spettacolare al Taliercio, con Austin Daye che trascina i suoi alla vittoria per 78-65 sulla @dinamo_sassari
Serie sul 3-2, con appuntamento a Gara 6 giovedì alle 20:45#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/PS09I78YTa