Σοκ στο ΟΑΚΑ! Τα έκανε σαλάτα ο Παναθηναϊκός στο τέλος και 0-1 για τη Μακάμπι

Με τον χειρότερο τρόπο επέστρεψε ο Παναθηναϊκός στα playoffs της EuroLeague καθώς παρότι φάνηκε να ελέγχει το ματς κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο τέλος τα έκανε… σαλάτα χάνοντας με 87-91 και μένοντας πίσω στο σκορ με 0-1. Μοιραίο λάθος του Σλούκα στα τελευταία δευτερόλεπτα, αρνητικός πρωταγωνιστής και ο Κέντρικ

Ναν.

Σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ και μία εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού, οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του φτάνοντας μέχρι και το +12. Το τελευταίο 6λεπτο όμως ήταν διαφορετική ιστορία.

Καλύτερος όλων ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 22 πόντους. Μαγικός ήταν ο Κώστας Σλούκας με 12 πόντους και 13 ασίστ. Κομβική παρουσία από τον Τζέριαν Γκραντ ο οποίος έπαιξε εκπληκτική άμυνα ενώ έβαλε και μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο. Για τη Μακάμπι 18 πόντους είχε ο Κόλσον, 16 ο Μπράουν και 15 ο Μπάλντγουιν.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ: Πως κύλησε το ματς

Ο Εργκίν Αταμάν άρχισε με μία έκπληξη στην πεντάδα καθώς ξεκίνησαν οι Σλούκας, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ.. Το πρώτο ανησυχητικό νέο από την 5αδα ήρθε γρήγορα όταν με 7 σερί πόντους του Κοέν, η Μακάμπι προηγήθηκε με 9-12.

Οι αδυναμίες στην άμυνα ήταν εμφανείς με αυτό το σχήμα με τη Μακάμπι να φτάνει εύκολα μέχρι το καλάθι των γηπεδούχων. Ένα αυστηρό φάουλ του Κ. Αντετοκούνμπο στον Μπάλντγουιν και η τεχνική ποινή του Αταμάν έκαναν το +5 για τη Μακάμπι. Οι απαντήσεις για τους πράσινους όμως ήρθαν από το τρίποντο.

Το 25-26 του πρώτου δεκαλέπτου χτύπησε καμπανάκια για τον Παναθηναϊκό ο οποίος μπορεί να βρήκε σκορ με 5/9 τρίποντα αλλά χρειαζόταν καλύτερη άμυνα.

Με την είσοδο των Γκραντ και Χουάντσο η άμυνα έδειξε πράγματι πιο δεμένη. Ένα τρίποντο του Βιλντόσα και γκολ-φάουλ του Λεσόρ έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 33-29 ξεσηκώνοντας το κοινό στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του με τον Λεσόρ να γίνεται σημείο αναφοράς με τα καρφώματά του. Με το εξωπραγματικό 9/9 δίποντα και 6/10 τρίποντα προηγήθηκε με 37-30 με τον Κάτας να καλεί τάιμ-άουτ.

Ωστόσο ο Λούκα Βιλντόσα με 2/2 τρίποντα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Τρομερή δουλειά και από τον Χουάντσο ο οποίος σε 9 λεπτά μάζεψε τα 8 από τα 15 ριμπάουντ της ομάδας του. Την ίδια ώρα ο Γκραντ κράτησε στο 0 τον Μπράουν και στον 1 πόντο τον Μπάλντγουιν για το 50-42 της ανάπαυλας.

Το έκανε ντέρμπι στο δεύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο Αταμάν ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Σλούκα, Γκριγκόνις, Γκραντ, Μήτογλου και Λεσόρ. Με τον Σλούκα, Μήτογλου και Γκριγκόνις να σκοράρουν στην αρχή η διαφορά έφτασε στο +12, τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής την ώρα που ο Λορέντζο Μπράουν χρεωνόταν το 3ο φάουλ του.

Ο Γκραντ συνέχισε την εξαιρετική δουλειά στην άμυνα με τη Μακάμπι όμως να μην αφήνει το σκορ να ξεφύγει και να καταφέρνει να μειώσει στους 6. O Κώστας Σλούκας συνέχισε να μοιράζει ασίστ και γρήγορα φλέρταρε με το double-double (11π. 9ασ.) κάνοντας το +10. Μαχητική η Μακάμπι μείωσε γρήγορα στους 5 με τον Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ.

Τα εξωπραγματικά ποσοστά των γηπεδούχων έπεσαν όπως ήταν φυσικό. Ο Ναν ενεργοποιήθηκε ξανά για να δώσει ώθησε στην επίθεση αλλά με το γρήγορο 4ο φάουλ του έκατσε ξανά στον πάγκο στο 67-63.

Η ενέργεια από τον πάγκο ήρθε τελικά από τους Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο. Με δύο μπλοκ έκαστος και 2/2 από τον Καλαϊτζάκη οι παίκτες ξεσήκωσαν το κοινό.

Παρά το +7 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς με τον Μπάλντγουιν να μειώνει στους 2 (70-68). Η αστοχία του Λεσόρ συνεχίστηκε από τις βολές και στοίχισε στον Παναθηναϊκό. Ο Κόλσον με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε μετά από ώρα για το 71-71.

Ενώ το ματς παιζόταν στο καλάθι, η ατυχία χτύπησε τον Μπάλντγουιν ο οποίος αποχώρησε πιάνοντας το πόδι του.

Ο Λεσόρ το πήρε πάνω του φτάνοντας τους 22 πόντους και ο Παναθηναϊκός άνοιξε το δρόμο για το 1-0. Δύο τρίποντα συνεχόμενα της Μακάμπι όμως έγραψαν το 77-81 δίνοντας αέρα break στο 6λεπτο. Μετά από τάιμ άουτ ο Τζέριαν Γκραντ έδωσε πνοή στην ομάδα του με 4 σερί πόντους.

Πολλές χαμένες προσπάθειες εκατέρωθεν με τον Ναν να κάνει λάθος βγάζοντας στον αιφνιδιασμό τη Μακάμπι να φτάνει στο +4. Με 1/2 βολές ο Σλούκας μείωσε στο καλάθι. Απάντηση από τον Νίμπο για το 82-85. Τεράστιο τρίποντο από τον Τζέριαν Γκραντ για να έρθει το κλέψιμο από τον Ναν που έγραψε το 87-87 με 1 λεπτό να απομένει.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έχασαν το μυαλό τους. Ο Μπράουν νίκησε τον Ναν στην άμυνα και ο Σλούκας χάρισε τη μπάλα για να γράψει το τελικό 87-91 ο Νίμπο.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91