Πήρε το ντέρμπι η Εφές, νίκη για Μιλάνο

Η Αναντολού Εφές χρειάστηκε πέντε λεπτά παραπάνω για να κάμψει την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου, την οποία τελικά κέρδισε με 106-105 στην Κωνσταντινούπολη.

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με το σκορ να είναι 95-95 και στην παράταση ο Σέιν Λάρκιν ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στην Εφές. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας σκοράρει 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72,

95-95 (κ.α), 106-105 (παρ.)

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 26 (3/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι 5 (1), Γκετσίμ, Τουντσέρ, Πλάις 16, Μίτσιτς 23 , Άντερσον 2 , Πίτερς 14 (1), Ντάνστον 18, Σιμόν.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 2, Σίβα 10 (1/8 τρίποντα), Γκιφάι 13 (1), Μάτισεκ 8 (2), Σντάιντερ 4, Χέρμανσον 4 (11 ασίστ), Όγκμπε 4, Γκιεντράιτις 21 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάβανο 14 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Νόκο 10 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 15 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

View this post on Instagram

Powering up…. #GameON

A post shared by Turkish Airlines EuroLeague (@euroleague) on Oct 11, 2019 at 12:23pm PDT

Το θρίλερ στην Ιταλία το Μιλάνο

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να προστατέψει την έδρα της και πήρε τη νίκη με 85- 81 από τον Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία μέχρι τα τελευταία λεπτά ζόρισε τους Ιταλούς.

Η Ζαλγκίρις έκανε ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ισορρόπησε την κατάσταση στην δεύτερη περίοδο. Το παιχνίδι απόκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, ωστόσο η ομάδα του Μεσίνα είχε το πάνω χέρι. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμε διεκδίκησαν το διπλό, αλλά η Αρμάνι είχε πιο καθαρό μυαλό και καλύτερες επιλογές στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81

Αρμάνι (Μεσίνα):  Ντέλα Βάλε 4, Μίτσοφ 13 (1), Μπιλίγκα 4, Μορασκίνι, Ρολ 6 (5 ριμπάουντ), Σέρχιο 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Ταρτσέφσκι 8 (6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Γουάιτ 8, Μπρουκς 14 (2), Σκόλα 11 (1).

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 19 (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Πέρεζ, Λεκαβίτσιους 11 (1), Χέις 5 (1), Γιανκούνας 6 (6/6 βολές), Μιλάκνις 8, Γκέμπεν 2, ΛεΝτέι 5 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές), Λαντέιλ 10 (1), Γκριγκόνις 13 (1), Ουλανόβας 2.’

The post Πήρε το ντέρμπι η Εφές, νίκη για Μιλάνο appeared first on sportime.gr.