Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 3-2 (ημίχ.)

ΠαναθηναϊκόςΟΦΗ: Ενημερωθείτε λεπτό προς λεπτό από το… γήπεδο του Sportime για την αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League 1 (20:00, Novasports 2).

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Θεοχάρης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης,

Σερπέζης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μπεκ, Μακέντα.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μπράουν, Ζοάο Βίκτορ, Γιαννούλης, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Νέιρα, Βαζ, Ναμπί, Νοικοκυράκης, Φιγκεϊρέντο.

Οι αναπληρωματικοί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χριστογεώργος, Χατζηγιαννάκης, Κολοβός, Αθανασακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Περέα, Καμπετσής, Τζαβίδας, Καραγιάννης.

ΟΦΗ: Σηφάκης, Βαφέας, Κοροβέσης, Μίγγος, Περδίκης, Σουρνάκης.

Πιο απειλητικός ο ΟΦΗ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, απειλεί με Φιγκεϊρέντο, Γιαννούλη και Ναμπί.

Είχε προηγηθεί ένα σουτ του Μπεκ που κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ συνεχίζει να προκαλεί προβλήματα, αλλά ο Ξενόπουλος αποδεικνύεται σταθερότατος.

Στο 27ο λεπτό, ο Ούφε Μπεκ σημειώνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (πιθανώς στην τελευταία του εμφάνιση).

Απαντά άμεσα ο ΟΦΗ (29′) με εν κινήσει πλασέ του Φιγκεϊρέντο, έπειτα από ωραία μπαλιά του Δεληγιαννίδη.

Τρίτο γκολ σε λίγα λεπτά! Συνδυασμός Μπουζούκη – Χατζηγιοβάνη, σέντρα σουτ του τελευταίου, ο Γουάιλι χάνει την μπάλα και ο Μακέντα ξαναδίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.

Ξανά γκολ! Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού στο 38′, ο Ζαγαρίτης κόβει τον Φιγκεϊρέντο, η μπάλα στρώνεται στον Βαζ, ο οποίος ισοφαρίζει ξανά (2-2).

Απίστευτο! Στο 42ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ανακτά το προβάδισμα! Ο Μακέντα φεύγει από τα αριστερά στην αντεπίθεση, κάνει παράλληλη συρτή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Χατζηγιοβάνης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ (3-2).

Τέλος α’ ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να χάνει πολύ καλή ευκαιρία για νέα ισοφάριση.