Παναθηναϊκός- Μπασκόνια 82-97: Χαμένος από χέρι!

Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε στην Μπασκόνια (82-97) που επέβαλλε το ρυθμό της από το πρώτο δευτερόλεπτο και κυριάρχησε πλήρως στον αγώνα.

Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός ταλαιπωρώθηκε με την 3η συνεχόμενη ήττα του και έκτη στους τελευταίους 7 αγώνες. Υποχώρησε στο 10-20 ενώ η Μπασκόνια για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό βρίσκεται σε θέση πλέι οφ (18-14). Κορυφαίος του Παναθηναϊκού

ο Ντίνος Μήτογλου, ρεσιτάλ των Βάσκων με  14/20 τρίποντα (είχαν 8/9 στο ημίχρονο)- 24 ασίστ και 9 κλεψίματα. Αλλά και τρεις παίκτες (Γκεντράιτις- Ντράγκιτς και Πολονάρα) πάνω από 20 πόντους…

Νέα κακή αμυντική παρουσία για τους «πράσινους» που δέχθηκαν κοντά στους 100 πόντους και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να περιορίσουν τη Μπασκόνια. Που έκανε ό,τι ήθελε στον αγώνα.

Με τα τρίποντα να έχουν την… τιμητική τους άρχισε ο αγώνας. Και μάλιστα με πρωταγωνιστές παίκτες από την frontline. O Ντίνος Μήτογλου είχε 2/2 τρίποντα και συνολικά 10 πόντους αλλά και 4 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Ακίλε Πολονάρα είχε 3/3 αντίστοιχα αλλά και 11 πόντους.

Συνολικά η Μπασκόνια είχε 5/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκε με 25-21. Και με την άμυνα του Παναθηναϊκού να έχει εκτεθεί ανεπανόρθωτα όταν ο Πιέρια Χένρι με… coast to coast «νίκησε» τα 7,5’’ που απέμεναν, πέτυχε καλάθι αλλά ευστόχησε και σε βολή μετά το φάουλ που κέρδισε.

Η Μπασκόνια έπαιζε καθαρά στο ρυθμό της όταν προηγήθηκε με 30-23 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Είχε ήδη φτάσει τα 6/6 τρίποντα αλλά και τα 4 κλεψίματα που της έδωσαν τη δυνατότητα να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +10 (σκορ 37-27) ενώ ο τρομερός Μήτογλου (18π) προσπαθούσε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό κοντά (36-41 στο 16’30’’). Οι Βάσκοι είχαν 7/7 τρίποντα μέχρι να αστοχήσει στο πρώτο ο Ντράγκιτς και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 8/9 όταν και προηγήθηκαν 49-41.

Η Μπασκόνια εξακολουθούσε να κυριαρχεί (58-43 στο 24’) απέναντι σ’ έναν Παναθηναϊκό που είχε σταθερή αλλά μοναδική απειλή τον Ντίνο Μήτογλου. Και με τους Βάσκους να έχουν μετατρέψει ήδη σε 11 πόντους τα 6 κλεψίματά τους. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -16 (σκορ 51-67) και στο -13 στο τέλος της 3ης περιόδου (59-72). Η Μπασκόνια είχε 11/15 τρίποντα αλλά και ο Παναθηναϊκός ήταν στα 9/18.

Το θέμα είναι ότι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με 3/3 στην τελευταία περίοδο (14/19 συνολικά) όταν για πρώτη φορά (στο 33’30’’) βρέθηκαν στο +20 (σκορ 83-63). Έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγώνα απέναντι σ’ έναν Παναθηναϊκό που δεν είχε αρχή, μέση και τέλος, αλλά ούτε και ενέργεια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 3, Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 8, Όγκαστ, Παπαπέτρου 3, Χεζόνια 14, Κασελάκης, Γουάιτ, Μήτογλου 22, Μπεντίλ 11, Σαντ Ρος 14.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 4, Χένρι 11, Σεντεκέρσκις 4, Ντιόπ, Πίτερς 9, Ντράγκιτς 22, Γκεντράιτις 25, Πολονάρα 22, Κούρουτς.