Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Ψυχρή νίκη

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Στο κρύο ΟΑΚΑ, η ομάδα του Γιώργου Δώνη επανήλθε στις επιτυχίες.

O Γιώργος Δώνης επέλεξε διάταξη 4-4-2 με τον Χουάν Χοσέ Περέα στο πλευρό του Φεντερίκο Μακέντα στη γραμμή κρούσης.

Ο Παναθηναϊκός είχε οριακή κατοχή στο α’ ημίχρονο (51%), όμως το… σκορ στις τελικές έγραψε 7-0.

Είχε στηθεί πολύ καλά αμυντικά, δεν έδινε πολύ χώρο στον αντίπαλο και αν ήταν πιο ψύχραιμος μέσα στο «κουτί»,

θα έπαιρνε μεγαλύτερο προβάδισμα.

Το μοναδικό γκολ του α’ ημιχρόνου σημείωσε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης με πέναλτι στο 8’ (το κέρδισε ο Περέα από τον Ντάνι Σουάρεθ, έπειτα από χρήση VAR).

Ο Χατζηγιοβάνης, ο Ματίας Γιόχανσον, οι χαφ βρέθηκαν σε καλή μέρα και το «τριφύλλι» ήταν αρκετά απειλητικό.

DOWN:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης, Μπουζούκης (79’ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης (88’ Κολοβέτσιος), Περέα (61’ Καμπετσής), Μακέντα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Ν. Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Βαλιέντε, Σουάρεθ (60’ Σίτο), Μαρτίνες (79’ Ιγκλέσιας), Καπίγια, Μπόρχα Φερνάντες, Χαουρέγκι (67’ Κρέσπι), Λουίς Φερνάντεθ,  Μπαράλες.

The post Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Ψυχρή νίκη appeared first on sportime.gr.