Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 0-3: Έχει πάρει φόρα ο πρωταθλητής!

Συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις ο ΠΑΟΚ που πέρασε εύκολα και απο το Αγρίνιο νικώντας με 0-3 τον Παναιτωλικό με γκολ των Πέλκα, Λημνιού και Ακπομ.Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον Δικέφαλο φού απο το έβδομο κι όλας λεπτό προηγήθηκε με το γκολ του Δημήτρη Πελκα. Ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με στόχο τον Σβιντέρσκι ο Κνετ έχασε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Πέλκας να σημειώνει το 1-0 εκμεταλλευόμενος
το λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.Ο ΠΑΟΚ πίεσε για ένα δεύτερο γκολ. Στο 16΄ ωραίο τακουνάκι του Λημνίου για τον Πέλκα και σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Κνετ ενω πέντε λεπτά αργότερα ο Λουσέρο τραυματίστηκε (υπέστη κάταγμα) και έγινε αναγκαστική αλλαγή.Στο 31΄ ο Κνετ απέκρουσε ένα ακόμη καλό σουτ αυτήν τη φορά του Μαουρίσιο και απο εκείνο το σημείο και μετά ο Παναιτωλικός κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να κρατήσει μαρκιά απο την περιοχή τους τους Θεσσαλονικείς. Ωστόσο οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν άλλη μία ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού απέκρουσε πολύ δυνατό σουτ του Αντελίνο Βιειρίνια.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Δημήτρη Πέλκα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ (οριακή φάση) και τον Φερέιρα θέλοντας να πιέσει η ομάδα του για ένα δεύτερο γκολ να κάνει διπλή αλλαγή στο 62΄βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ελ Καντουρί και Ακπομ. Ο τελευταίος μέσα σε επτά λεπτά,  έδωσε μία ασίστ και ένα πέτυχε και ένα γκολ με τον ΠΑΟΚ να κάνει πολύ γρήγορα το 0-3! Στο 66 ΄ ο Αγγλος πέρασε απο δεξιά στον Λημνιό που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 και στο 69΄ μετά απο εκπληκτική κάθετη πάσα του Μίσιτς ο Ακπομ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κνετ και με πλασέ κατάφερε να σκοράρει!Παναιτωλικός: Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Ταχάρ, Σιένστεντ (59΄Τσιγγάρας, Αριγίμπι, Φυτόπουλος, Μιμίτο, ΝτίαςΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Πέλκας (62΄ Ελ Καντουρί), Σβιντέρσκι (62΄Ακπομ)

The post Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 0-3: Έχει πάρει φόρα ο πρωταθλητής! appeared first on sportime.gr.