Ολυμπιακός Κ19: Η Μίλαν αντίπαλός του στον τελικό του Youth League – Πότε θα διεξαχθεί

Ο Ολυμπιακός Κ19 πήρε σπουδαία πρόκριση στον τελικό του UEFA Youth League, με τη Μίλαν να είναι ο αντίπαλός του στη «μάχη» για το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Οι Ιταλοί αντιμετώπισαν την Πόρτο, παίρνοντας και αυτοί την πρόκριση μέσω της διαδικασίας των πέναλτι με σκορ 4-3, με το 2-2 να είναι το σκορ της κανονικής διάρκειας του ματς.

Η αναμέτρηση είχε αρκετό θέαμα και εντυπωσιακές φάσεις,

ενώ αμφότερες οι ομάδες έχασαν τεράστιες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, μη μπορώντας να σφραγίσουν… νωρίτερα το πολυπόθητο εισιτήριο.

Οι Ροσονέρι πήραν προβάδισμα με τον Σκότι (12’), όμως οι δράκοι γύρισαν την κατάσταση με τέρματα από Ζόρζε Μεϊρέλες (41’) και Γκάμπριελ Μπρας (65’). Ο Σίμελχακ ήταν αυτός που στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, έστειλε τον ημιτελικό στην παράταση.

Ο μεγάλος τελικός των Νέων είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα (22/4) και η σέντρα θα γίνει στις 19:00 στη Νιόν.

Incredible spirit @ACMilanyouth are in the #UYL final! pic.twitter.com/36oxDZe0WP