Ολυμπιακός- Μονακό 86-65: Το ΣΕΦ των ονείρων

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εκπληκτική άμυνα, ισοπέδωσε την Μονακό (86-65) κι επιτρέπει στους οπαδούς του να ονειρεύονται.

Πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη δεύτερη θέση (6-2), κράτησε το αήττητο στο ΣΕΦ (6-0) αλλά κυρίως έδειξε ότι όσο παίζει αυτή την άμυνα δε φοβάται κανέναν.

Τρομερός Ντόρσεϊ, πέτυχε τους 16 από τους 18 πόντους του στο δεύτερο

μέρος. Στο ίδιο διάστημα ανέβηκε και ο Βεζένκοφ (10π) ενώ ο Γουόκαπ με τον Παπανικολάου αποτελείωσαν τον Μάικ Τζέιμς .

Άλλαξε το ρυθμό ο Ζαν Σαρλ όσο έπαιξε στο 5 και σίγουρα ήταν ο πιο σημαντικός παίκτης του Ολυμπιακού.

Αξιοσημείωτο το ότι ο Ολυμπιακός δέχθηκε 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και… 38 στα επόμενα τριάντα λεπτά!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η αλλαγή στην αμυντική προσέγγιση από τη δεύτερη περίοδο και μετά, άλλαξε άρδην τη μορφή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έκοψε την early offence της Μονακό, διόρθωσε τις ανορθογραφίες του πρώτου δεκαλέπτου. Επέβαλλε το ρυθμό του και όταν μπήκαν στην επιθετική εξίσωση στο δεύτερο μέρος ο Ντόρσεϊ και ο Βεζένκοφ όλα έγιναν πολύ εύκολα. Με δεδομένο ότι ο αμυντικός ρυθμός παρέμενε στο φουλ

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με πολλά προβλήματα στην άμυνα και με φανερή έλλειψη σκληράδας. Οι Γάλλοι άρχισαν με 3/3 τρίποντα όταν προηγήθηκαν 16-9 στο 3’. Η ελληνική ομάδα δεν είχε λύσεις, τελείωσε την πρώτη περίοδο με 5 λάθη και ταυτόχρονα είχε δεχθεί 27 πόντους. Ήταν στο -10 από την πρώτη περίοδο και με τη Μονακό να έχει πετύχει 10 πόντους (!) από αιφνιδιασμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άρχισε να κάνει τη διαφορά μέσα από την άμυνά του. Με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 36-31 στο 17’ και με τον Ζαν Σαρλ στη θέση 5 να αλλάζει το ρυθμό του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 38-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου καθώς με την άμυνά τους είχαν καταφέρει να επιστρέψουν.

Το πρόβλημα πλέον ήταν ότι τα… βαριά χαρτιά στην επίθεση είχαν μείνει χαμηλά. Ο Ντόρσεϊ είχε 1/5 σουτ, ο Βεζένκοφ 0/3 ενώ σε τρίποντο είχε ευστοχήσει μόνο ο Παπανικολάου (2/4 και οι υπόλοιποι 0/6).

Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε. Με εξαίρεση ένα τρίποντο του Άντζουσιτς στις αρχές της 3ης περιόδου, η Μονακό εγκλωβίστηκε. Ο Παπανικολάου (μετά τον Γουόκαπ) ανέλαβε τον Μάικ Τζέιμς και τον έβγαλε εκτός αγώνα. Ο Ολυμπιακός πέρασε 42-41 στο 24’ και 47-43 στο 25’ καθώς η άμυνά του ήταν για σεμινάριο.

Με τον Ντόρσεϊ να έχει πάρει φωτιά, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 51-43 στο 27’ καθώς άρχιζε να βρίσκει επιθετικές λύσεις διατηρώντας την άμυνά του σε υψηλό επίπεδο.

Στο 31’ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (63-52). Το 74-57 του 35’ φανέρωνε την απόλυτη κυριαρχία των «ερυθρολεύκων» που έκαναν πάρτι κι ενθουσίαζαν τον κόσμο τους

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 38 (κατά δεκάλεπτο 11-14 και 13) στα επόμενα τρία. Η Μονακό άρχισε με 4/5 τρίποντα και στη συνέχεια είχε 4/17.

Ο Ολυμπιακός πήρε 20 πόντους από λάθη των Γάλλων και 15 από επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Ντόρσεϊ είχε 2 πόντους με 1/5 σουτ στο πρώτο μέρος και 16 στο δεύτερο. Ο Βεζένκοφ είχε 10 πόντους (όλους στο δεύτερο μέρος) και 10 ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός είχε 11 ριμπάουντ παραπάνω από τη Μονακό. Οι Γάλλοι είχαν 36 βαθμούς στην αξιολόγηση στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 17 στα επόμενα τρία. Αντίστοιχα ο Ολυμπιακός είχε 13 στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 93 στα επόμενα τρία. Ο Μάικ Τζέιμς έμεινε στα 2/11 σουτ.

Ο MVP: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Στο δεύτερο μέρος ήταν απολαυστικός. Ίσως να μοιραστεί τον Ζαν Σαρλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11, Ντόρσεϊ 18, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 5, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11, Ζαν Σαρλ 18, ΜακΚίσικ 1

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι, Μπέικον 4, Τόμας 2, Ντιαλό 12, Μότουμ 2, Μπουτσιέλ, Μοτεγιούνας 9, Ουαταρά 3, Γκρέι 4, Άντζουσιτς 11, Χολ 11, Τζέιμς 7