Ολυμπιακοί Αγώνες 2004: «Χρυσοί» οι Συρανίδης – Μπίμης

Ολυμπιακοί Αγώνες 2004: Σαν Σήμερα οι Νίκος Συρανίδης και Θωμάς Μπίμης κέρδισαν τον χρυσό μετάλλιο στην συγχρονισμένη κατάδυση.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2004: Οι Νίκος Συρανίδης και Θωμάς Μπίμης σαν σήμερα, στις 16 Αυγούστου του 2004, έγραψαν ιστορία.

Επειδή κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στην συγχρονισμένη κατάδυση. Πήραν το μετάλλιο στην κατάδυση από βατήρα 3 μέτρων.

Το οποίο ήταν και το πρώτο για την Ελλάδα στους συγκεκριμένους αγώνες. Μάλιστα ήταν και το πρώτο «γαλανόλευκο» μετάλλιο σ’ αυτό το αγώνισμα.

Οι

δύο Έλληνες αθλητές κατάφεραν να συγκεντρώσουν 353.34 βαθμούς. Έτσι άφησαν πίσω υπερδυνάμεις, στο συγκεκριμένο άθλημα όπως είναι η Κίνα και η Ρωσία.

Όσον αφορά το ασημένιο μετάλλιο, το πήραν οι Γερμανοί Αντρέας Βελς – Τόμπιας Σέλενμπεργκ με 350.01β. Ενώ την τρίτη θέση κατέλαβαν οι Ρόμπερτ Νιούμπερι – Στίβεν Μπαρνέτ με 349.59, από την Αυστραλία.

8 Κίνα Βαθμοί: 283.89

Ο Θωμάς Μπίμης μιλώντας στα ελληνικά ΜΜΕ τόνισε: «Ο τελικός μας άρχιζε στις 10.00μ.μ. ή στις 10 παρά. Γι’ αυτό κάναμε προπόνηση τέτοια ώρα. Έπειτα, δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε από την υπερένταση και παίζαμε τάβλι έως τις 3 τα ξημερώματα. Μας είχαν περάσει για χαβαλέδες. Κι ύστερα έλεγαν -για πλάκα- σε όλους τους αθλητές ‘παίξτε τάβλι, μη χαλάσουμε το γούρι».