Νάπολι – Μπαρτσελόνα: Γκολάρα και ιστορικό ρεκόρ ο Μέρτενς! (vid)

Με 1-0 προηγείται στο ημίχρονο της Νάπολι η Μπαρτσελόνα επί ιταλικού εδάφους, σε παιχνίδι για τη φάση των  «16» του Champions League. Σκόρερ ο Ντρις Μέρτενς που πέτυχε κι ένα σημαντικό ρεκόρ!

Συγκεκριμένα το γκολ μπήκε στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ζιελίνσκι έκλεψε την μπάλα από τον Φίρπο, την έδωσε στον Μέρτενς κι ο Βέλγος άνοιξε το σκορ με πανέμορφο σουτ στο «παραθυράκι» του Τερ Στέγκεν.

Με

αυτό το τέρμα ο Μέρτενς έπιασε τον Μάρεκ Χάμσικ (αγωνίστηκε στους ναπολιτάνους από το 2007 έως το 2019) στην κορυφή των σκόρερ της Νάπολι όλων των εποχών, με 121 τέρματα!

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Μανωλάς, Μαξιμοβιτς, Μάριο Ρουί, Ντι Λορέντσο, Ντέμε, Ζιελίνσκι, Φαμπιάν Ρουίθ, Μέρτενς, Ινσίνιε, Καγιεχόν

Μπαρτσελόνα (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Φίρπο, Σεμέντο, Βιδάλ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριεζμάν.

Δείτε παρακάτω το ιστορικό γκολ του Μέρτενς

Κάντε follow στο Sportime

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

The post Νάπολι – Μπαρτσελόνα: Γκολάρα και ιστορικό ρεκόρ ο Μέρτενς! (vid) appeared first on sportime.gr.