Βιλερμπάν: Έτοιμη για… σκούπα τίτλου!

Προβάδισμα δύο νικών στους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος πήρε η Βιλερμπάν. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν στο απόλυτο την έδρα τους και επικρατώντας με 73-67 της Μονακό έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Τόνι Πάρκερ πραγματοποίησε ένα πολύ πρώτο ημίχρονο διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 40-24!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονεγάσκοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους, ήταν αισθητά βελτιωμένοι όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή.

Για την ακρίβεια, με βολές του Μποστ μείωσαν στους

3 πόντους (63-60), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Μέχρι εκεί όμως, καθώς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν.

Με τρίποντο του Τεό Μαλεντόν, ένα κάρφωμα του πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού Άντριαν Πέιν και δύο βολές του ίδιου, η Λιόν – Βιλερμπάν προηγήθηκε με 71-64 (40’’ πριν το τέλος) και «καθάρισε» το ματς.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μαλεντόν με 12 πόντους, ενώ από 10 είχαν οι Νέλσον και Νουά. Οσο για τον Πέιν, είχε 9π. και 7 ριμπάουντ σε 23,5 λεπτά συμμετοχής, έχοντας δηλαδή θετική συνεισφορά στη νίκη της ομάδας του.

Από πλευράς Μονακό ο πρώην σέντερ του Άρη Έρικ Μπάκνερ είχε 15 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Ακόμη από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ρόμπισον με 11 και ο Ουαταρά με 10 πόντους αντίστοιχα.

Το τρίτο ματς της σειράς διεξάγεται πλέον στην έδρα της Μονακό την ερχόμενη Πέμπτη (20/6). Ο τίτλος κρίνεται στις τρεις νίκες, συνεπώς αν η Βιλερμπάν κάνει το 3-0 τότε θα κατακτήσει και τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-24, 53-42, 73-67

Grosse prestation défensive de @LDLCASVEL
qui fait totalement déjouer l’@ASMonaco_Basket
Lyon-Villeurbanne 53 – 42 Monaco#episode2 #FinalesJeepELITE pic.twitter.com/DUWWvZlK1I