Κύπελλο: Σούπερ Ιωνικός απέκλεισε τον Άρη

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ιωνικός (τυπικά γηπεδούχος στο κλειστό του Χαϊδαρίου) και νίκησε τον Άρη 85-73. Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσει (εντός έδρας) τον Κολοσσό την Τετάρτη 30/9.

Ο Ιωνικός είχε πολυφωνία κι αυτό λειτούργησε υπέρ του. Κι αν ο Άνταμ Σμιθ και ο Σαϊντ Πρίτζετ πέτυχαν τους 39 από τους 85 πόντους της ομάδας, είχαν πολύ καλή… υποστήριξη. Και από τον Φιτζπάτρικ αλλά και από δύο ελληνόπουλα: Τον εξαιρετικό Βασίλη Τολιόπουλο, αλλά και τον παίκτη- αποκάλυψη, Νίκο Χουγκάζ.

Ο οποίος μάλιστα έμεινε για 33’20’’ στο παρκέ.

Κι όλα αυτά με τον Νικ Ζέισλοφτ, τον παίκτη που έχει μεγάλη ικανότητα στην επίθεση να μένει στους 5 πόντους με 2/9 σουτ.

Από πλευράς Άρη, ο Τσάλμερς, ο Μιλόσεβιτς και ο Σούλερ πέτυχαν τους 43 από τους 73 πόντους της ομάδας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και υπήρχε καλός ρυθμός. Στην επανάληψη, ο Ιωνικός…ψπάτησε το γκάζι, έδειξε περισσότερο έτοιμος και «φρέσκος» από τον Άρη κι έφτασε στη νίκη.

Μπορείτε εδώ να παρακολουθήσετε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-37, 63-54, 85-73

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Σμιθ 20, Ζέισλοφτ 5, Πετρόπουλος, Πρίτζετ 19, Χατζηκυριάκος, Φιτζπάτρικ 12, Γιουλ 4, Τολιόπουλος 12, Χουγκάζ 13

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 13, Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 8, Μιλόσεβιτς 15, Χαριτόπουλος 3, Κουζέλογλου 2, Τσάλμερς 15, Ντραγκίσεβιτς 6, ΝτεΚόζι 5.

Το άρθρο Κύπελλο: Σούπερ Ιωνικός απέκλεισε τον Άρη εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.