Ιωνικός- ΠΑΟΚ 83-66: Ιστορική νίκη μετά από 32 χρόνια

Ιωνικός- ΠΑΟΚ 83-66: Ο Ιωνικός Νίκαιας πέτυχε σπουδαία νίκη, ιστορικής σημασίας μιας και μετά από 32 χρόνια πήρε ροζ φύλλο αγώνα στην πρώτη την τάξη κατηγορία.

Η τρίτη αγωνιστική της φετινής Basket League έχει ιστορική σημασία για τον Ιωνικό, ο οποίος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 83-66.

Το παιχνίδι μέχρι την τρίτη περίοδο ήταν ντέρμπι, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόλις 4 πόντους!

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Βετούλα, σκοράροντας 22 πόντους, ενώ ο εξίσου καλός ήταν και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους.

Ιωνικός- ΠΑΟΚ: Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62,83-66

Ιωνικός Νίκαιας (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 22 (4 τριπ., 7 ριμπ.), Σάφτεναρ 3, Μπαρτ 14 (1), Τζόουνς 15 (2 τριπ., 6 ριμπ., 6 ας.), Λόρενς 7 (2 τριπ., 7 ριμπ., 6 ας.), Χαραλαμπόπουλος 16 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Κώττας, Μπάτης 3 (1), Δημάκος 3 (1), Στιθ.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 9, Ουίγκινς 2, Λιούις 11 (2), Σμιθ 18 (1), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 1, Τσόχλας, Μπεστ 13 (3 τριπ.), Νόουελς 9

Σε λίγο περισσότερα…

Τέλος αγώνα στο "Σοφία Μπεφόν".@Ionikosbc1 8⃣3⃣@PAOKbasketball 6⃣6⃣ pic.twitter.com/mTUk1w4jEj

PAOK BC (@PAOKbasketball) October 12, 2019

View this post on Instagram

Η ομάδα μας προηγείται στο ημίχρονο! » #IonikosBC #ThinkBig

A post shared by Ιωνικος Νικαίας Affidea (@ionikosbc) on Oct 12, 2019 at 8:47am PDT

The post Ιωνικός- ΠΑΟΚ 83-66: Ιστορική νίκη μετά από 32 χρόνια appeared first on sportime.gr.