Φοίνικας-Ολυμπιακός 0-3: «Ερυθρόλευκη» ισοφάριση και… τελικός το Σάββατο

21:23 2/7/2020 - Πηγή: Sportime
Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ επί του Φοίνικα, έκανε το 1-1 στη σειρά και έτσι η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί σε τρίτο ματς.Βελτιωμένος σε αποτελεσματικότητα στην επίθεση και με σαφώς λιγότερα λάθη (24 εκ των οποίων τα 15 ήταν χαμένα σερβίς) ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ στον β΄ημιτελικό των
πλέι οφ και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 νίκες.

Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο ματς που θα γίνει το Σάββατο στις 4 Ιουλίου (17.15, ERT Sports ΗD).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Volley League: Και δεύτερη ομάδα «βαράει κανόνι»!

Με πρώτους σκόρερ τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Μιχάλ Φίνγκερ που σημείωσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα και 52% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη σε 92΄ και δεν επέτρεψε στον Φοίνικα  να μπει στον αγώνα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης.

Διακύμανση: 1ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 22-25

2o σετ: 4-8, 8-16, 16-21, 20-25

3o σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 19-25) σε 92′

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι

Το άρθρο Φοίνικας-Ολυμπιακός 0-3: «Ερυθρόλευκη» ισοφάριση και… τελικός το Σάββατο εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.