Φενέρμπαχτσε – Μιλάνο 73-64: Αγχώθηκε, αλλά είναι ακόμα ζωντανή

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία αγχωτική νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 73-64, ανεβαίνοντας στο 9-12.

Οι Τούρκοι συνέχισαν την αντεπίθεσή της με στόχο να προλάβουν την πρόκριση και το 73-64 επί της Αρμάνι Μιλάνο ήταν η τέταρτη νίκη τους στους πέντε τελευταίους αγώνες.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, xωρίς ωστόσο κάποια ομάδα να να ξεφύγει στο σκορ. Με βασικούς πρωταγωνιστές του ΝτεΚολό, Ντατόμε, Ταρζέφσκι και Σάικς το σκορ διαμορφώθηκε στο 12-13 (6′), με τους γηπεδούχους πάντως να βρίσκουν ρυθμό και να ανοίγουν τη διαφορά (24-15, 9′).

Η αμυντική λειτουργία της Αρμάνι βελτιώθηκε,

ωστόσο  η Φενέρμπαχτσε, πάτησε και πάλι το γκάζι και με τον Κώστα Σλούκα να ανεβάζει στροφέ η διαφορά εκτοξεύτηκε (37-20, 17′).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ζαλγκίρις – Άλμπα Βερολίνου 104-80: Της έκανε πλάκα

Γενικότερα πάντως, η δεύτερη περίοδος ήταν κάκιστη, δίχως να αλλάζει κάτι ως το φινάλε (41-31).

Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με διαδοχικούς πόντους του Τόμας οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι στο +14 (49-35, 23’), ωστόσο όσο οι Ιταλοί έβγαλαν και πάλι αντίδραση, ρίχνοντας τη διαφορά στο τέλος της περιόδου σε μονοψήφιο αριθμό.

.@GudaitisAG knocks it into the STANDS!#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/On7sEFegfB

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) January 24, 2020

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στην εξίσωση του ματς μπήκε και ο Ροντρίγκεθ και το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι. Ο ασταμάτητος Ταρζέφσκι έκανε μεγάλη ζημιά και έτσι το Μιλάνο έφτασε σε απόσταση βολής, 60-58 στο 35′ δίνοντας διαστάσεις θρίλερ στο ματς.

Eκεί, οι ΝτεΚολό και Τόμας ξεκόλλησαν τη Φενέρ (68-62, 38’), με τον Σλούκα να δίνει τη χαριστική βολή στην Αρμάνι ευστοχώντας από την περιφέρεια (71-62).

Το ενάμισι λεπτό που απέμενε για το τέλος δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει κάτι, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

.@twalkup23 SOMEHOW gets the shot to fall #7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/VWt425X4Ll