Φενέρμπαχτσε – Χίμκι 89-76: Δεν έφτανε ο Τίμα

Ο Γιάννις Τίμα ήταν συγκλονιστικός, όμως η Φενερμπαχτσέ ήταν ασταμάτητη στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη (89-76) επί της Χίμκι.

Η Χίμκι ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παρκέ, σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό.

Με τον Αλέξι Σβεντ ανενεργό εξαιτίας ενός προβλήματος στη μέση, ο Λετονός σφυροκόπησε την άμυνα των Τούρκων στο πρώτο μέρος (44-49) σε ένα φανταστικό ατομικό show.

Ο Τίμα έμεινε στο παρκέ στα 18:04 από τα 20 λεπτά, για να σκοράρει 24 πόντους από 3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 3/3 βολές, να μαζέψει

ένα ριμπάουντ, να μοιράσει μια ασίστ και να συγκεντρώσει 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

A HUGE @DWXXIII slam!#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/FHC4ZNBgYq

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) November 28, 2019

Ωστόσο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε αγριεμένη μετά τη διακοπή και με αποτελεσματική άμυνα έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +10. Ο Μελίχ Μαχμούτογλου ανέλαβε δράση και η Φενέρμπαχτσε ανέβασε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα, με την Φενέρμπαχτσε να φτάνει στη νίκη.

ANOTHER one!@DWXXIII is a dunking MACHINE!#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/lmy0se1IZt

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-49, 65-55, 89-76

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μαχμούτογλου 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπιμπέροβιτς, Σλούκας 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Καντάν, Ντίξον, Ντουβερίογλου 10 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντατόμε 20 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Λοβέρν 7, Στίματς 2

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Κράμερ 2, Μπούκερ 9 (1), Τίμα 26 (4/4 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκιλ 18 (7/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιόβιτς 2 (6 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 6, Μπέρτανς 3 (1)