Μπορντό – Παρί Σεν Ζερμέν 2-3: «Ξεμπούκωσε» ο Νεϊμάρ

Μπορντό και Παρί Σεν Ζερμέν άφησαν συχνά υποσχέσεις για τα τελευταία κομμάτια των παιχνιδιών τους. Κάτι ανάλογο συνέβη και στη μεταξύ τους μάχη, με τους Παριζιάνους πάντως να παίρνουν εν τέλει την εκτός έδρας νίκη με 3-2.

Για να έρθει βέβαια αυτή η νίκη χρειάστηκε ο Νεϊμάρ να εμφανιστεί και πάλι. Ο Βραζιλιάνος άσος βρήκε δίχτυα στη Ligue 1 έπειτα από τα μέσα Σεπτεμβρίου, δίνοντας τη δική του παράσταση  στο πρώτο ημίχρονο.

Εκεί, πέτυχε δύο

γκολ αρχικά στο 26ο λεπτό και εν συνεχεία στο 43′. Ο Κιλιάν Μπαπέ έδωσε την… χαριστική βολή στο 63ο λεπτό κάνοντας το 0-3, με την Μπορντό να δείχνει αντίδραση στο τελευταίο 15λεπτό του αγώνα.

Στο 79ο λεπτό ο Έλις έκανε το 1-3 με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Αντλί, ενώ στο 90+2′ ο Νιάνγκ διαμόρφωσε το 2-3 με κοντινό γύρισμα.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο έφτασε στο +10 από την Λανς (34 βαθμοί έναντι 24) έπειτα από 13 αγωνιστικές.

Δείτε όλες τις βαθμολογίες από τα μεγάλα πρωταθλήματα.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (5/11)

Λανς-Τρουά 4-0 (14′ Καλιμουεντό, 29′ Σαΐντ, 35′ Κλάους, 60′ Φρανκόβσκι)

Σάββατο (6/11)

Λιλ-Ανζέ 1-1 (27′ Ντζαλό-83′ Ουναΐ)

Μπορντό-Παρί Σεν Ζερμέν 2-3 (79′ Ελίς, 90’+2′ Νιάνγκ – 26′, 43′ Νεϊμάρ, 63′ Εμπαπέ)