Μπακς- Μάτζικ 118-104: Oh My Giannis- 28 πόντοι- 17 ριμπάουντ!!! (Vid)

Αναμενόμενο… Οι Μπακς πέτυχαν την 4η συνεχόμενη νίκη τους επί του Ορλάντο. Έκαναν το 4-1 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας.

Οι Μπακς επικράτησαν 118-104 της Μάτζικ, ο Γιάννης είχε 28 πόντους- 17 ριμπάουντ (8/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα) και τα «ελάφια» ετοιμάζονται για την επόμενη πρόκληση. Με αντίπαλο το Μαϊάμι. Και τα πράγματα δεν θα είναι τόσο απλά όσο ήταν με το Ορλάντο.

Ο Γιάννης και η παρέα του είχαν τον έλεγχο από την αρχή. Προηγήθηκαν 26-21 στο πρώτο δωδεκάλεπτο και 67-50 στο ημίχρονο (ο Γιάννης ήδη έκανε… εμφάνιση

MVP με 22 πόντους και 9ριμπάουντ). Δεν έδειχναν να απειλούνται κι όταν έκλεισαν την 3η περίοδο με 90-79.

Αν και οι Μπακς προηγήθηκαν 92-79 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, οι επιπολαιότητές τους έδωσαν το δικαίωμα στο Ορλάντο να πλησιάσει. Και να πλησιάσει πολύ… Μάλιστα 7’39” πριν το τέλος της αναμέτρησης με επιμέρους σκορ 14-6, η Μάτζικ μείωσε σε 96-93.

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι στο διάστημα αυτό ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρισκόταν στον πάγκο.

Οι Μπακς αντέδρασαν. Δύο τρίποντα από τον Μάρβιν Γουίλιαμς (είχε 4/4 μέχρι εκείνο το σημείο) και ένα δίποντο του Μίντλετον τους έδωσαν ένα σερί 8-0. Και το σκορ στο 104-93. Ο Γιάννης είχε ήδη σηκωθεί και περίμενε στη γραμματεία ώστε να επιστρέψει.

Τα πράγματα άλλαξαν γρήγορα. Το σκορ πήγε στο 112-98 δύο λεπτά πριν το τέλος με επιμέρους σκορ 19-8…

Όλα είχαν τελειώσει. Ο Αντετοκούνμπο έκατσε στον πάγκο σ’ έναν αγώνα όπου έμεινε στο παρκέ για 28’22”.

To 4-1 ήταν γεγονός. Και κοιτάξτε πως το έδειξε ο Ερσάν Ιλιασόβα

4-1. pic.twitter.com/sUFa72ynQA

— Milwaukee Bucks (@Bucks) August 29, 2020

Δείτε λίγο Γουίλιαμς… Και μια φάση όπου οι Μπακς πρώτα αστόχησαν σε δύο τρίποντα πριν ευστοχήσει ο Γουίλιαμς στο τρίτο. Σε μια επίθεση