Μπακς- Χιτ 118-115 (παρ.): Με σούπερ Μίντλετον μείωσαν σε 3-1 (Vid)

01:32 7/9/2020 - Πηγή: Sportime
Ο Κρις Μίντλετον έκανε ρεκόρ καριέρας σε NBA PlayOffs με 36 πόντους (ακόμα είχε 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και οι Μπακς πήραν… παράταση! Και μάλιστα μετά από παράταση αφού επικράτησαν 118-115 του Μαϊάμι.

Οι Μπακς είχαν ηγέτη παρά την απουσία του Γιάννη. Και ο Μίντλετον ήταν εκείνος που έκρινε τον αγώνα, με την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και σε ηγετικό ρόλο. Το Game-5 έχει οριστεί για τις 01:30 ξημερώματα Τετάρτης (ώρα Ελλάδας)

Παρά

το γεγονός ότι ο Γιάννης αποχώρησε (έχοντας 19 πόντους ως τότε) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι Μπακς έδειξαν από το ημίχρονο ότι δεν θα απογοητευτούν.

Τα Ελάφια έκαναν μεγάλη προσπάθεια και ο αγώνας στο τέλος ήταν συγκλονιστικός.

Προσέξτε τις τελευταίες φάσεις πριν πάμε στην παράταση.

Με το καλάθι του Λόπεζ, το Μιλγουόκι προηγήθηκε 106-104 ενώ απέμεναν 1’57” για το τέλος του αγώνα

Big time Brook!! pic.twitter.com/hlwPyYCFcC

— Milwaukee Bucks (@Bucks) September 6, 2020

Αλλά ο Τάιλερ Χίρο απάντησε με τρίποντο, στα 58” και το Μαϊάμι πέρασε μπροστά 107-106

Tyler Herro’s puts Miami up 1 with 21.4 left on ABC! pic.twitter.com/bUs5Y5qTvl

NBA (@NBA) September 6, 2020

Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις από Μίντλετον, Λόπεζ και Μπάτλερ. Το Μιλγουόκι είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Ενώ απέμεναν 2” πριν το τέλος, ο ΝτιΒιτσέντζο είχε 1/2 βολές. Οι Μπακς ισοφάρισαν 107-107. Στα 2” που απέμεναν ο Ντράγκιτς αστόχησε και κάπως έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα νευρικές. Ενώ απέμεναν 2’21” για το τέλος είχαν πετύχει από ένα καλάθι: Μπάτλερ για το Μαϊάμι και Μίντλετον για το Μιλγουόκι.

Εδώ η ισοφάριση (109-109) από τον Μίντλετον

KHA$H. pic.twitter.com/blg6ATHhcU

Ο Μίντλετον ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του σε PlayOffs (31 πόντοι) κι έδωσε προβάδισμα στους Μπακς (111-109). Ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα για το Μαϊάμι, από Ντράγκιτς και Κράουντερ. Στα 58” οι Μπακς είχαν προβάδισμα 2 πόντων και κατοχή της μπάλας.

Δύο βολές του Λόπεζ (44” για το τέλος) έστειλαν το Μιλγουόκι στο +4 (σκορ 113-109). Κι ενώ ο Χίρο μείωσε σε 113-112 με τρίποντο

@raf_tyler was built for these moments. pic.twitter.com/BtxClnovZQ

Miami HEAT (@MiamiHEAT) September 6, 2020

Ο Μίντλετον έδωσε τη… χαριστική βολή: 7” πριν το τέλος της παράτασης, με τρίποντο έκανε το 116-112 κι έκρινε τον αγώνα.

BANG!! pic.twitter.com/p1uobI2VA5

Παρότι ο Χίρο δεν το έβαλε κάτω και με νέο τρίποντο μείωσε σε 116-115. Ο Μίντλετον με 2/2 βολές έγραψε το τελικό σκορ 118-115.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 36 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9/21 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/9 βολές), Αντετοκούνμπο 19 (7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ σε 11’29’’), Μ.Λόπεζ 14, Μάθιους 3, Μπλέντσο 14 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χιλ 12 (5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5, ΝτιΒιτσέντζο 10, Κόρβερ 3, Κόνατον 2.

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ: Μπάτλερ 17 (6/15 σουτ), Κράουντερ 18, Αντεμπάγιο 26 (12 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρόμπινσον 20 (6/12 τρίποντα), Ντράγκιτς 17 (8 ασίστ), Ιγκαντάλα, Χίρο 11 (3/6 τρίποντα), Όλινικ 3, Τζόουνς, Ναν 3

Μπορείτε εδώ να δείτε τα συνολικά στατιστικά του αγώνα

Δείτε στο βίντεο τα highlights της παράτασης

Το άρθρο Μπακς- Χιτ 118-115 (παρ.): Με σούπερ Μίντλετον μείωσαν σε 3-1 (Vid) εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.