ΑΕΚ- Στρασμπούρ 77-68: Ομαδάρα που δε «μασάει»

Η απίστευτη ΑΕΚ αν κι αποδεκατισμένη από τις απουσίες και την ατυχία να μην την εγκαταλείπει, επικράτησε της  Στρασμπούρ (77-68)

Έτσι η ΑΕΚ έκανε το 2/2 στο BCL και στη φάση των «16». Η «Ένωση» αγωνίστηκε χωρίς τους Μορέιρα, Σλότερ, Ματσιούλις, Ζήση, Γιάνκοβιτς και Γκίκα ενώ στο 38’ γύρισε τον αστράγαλό του ο Μόουζες!!! Σπουδαία εμφάνιση από τους  «κιτρινόμαυρους που έδειξαν χαρακτήρα. Τα προβλήματα τους

συσπείρωσαν και έκαναν το 3/3 μέσα σε μια εβδομάδα παρά τις απουσίες.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τρομερό τελευταίο πεντάλεπτο της ΑΕΚ όταν μετέτρεψε το 61-64 του 34’ σε 75-66 με επιμέρους σκορ 14-2! Η άμυνα της «Ένωσης» έκανε θαύματα ενώ στην επίθεση όλα πήγαν τέλεια με διαφορετικούς πρωταγωνιστές και παρά τη «χαμηλή πτήση» του Μέικον.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η ΑΕΚ «έσφιξε» την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο κι έτσι άρχισε η αλλαγή σκηνικού. Με 5/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και 6/11 ως το 11’30’’ που προηγήθηκε 25-17 η Στρασμπούρ είχε τον πρώτο λόγο. Αν και βρέθηκε πάλι στο -6 (σκορ 24’30’’) η άμυνά της έκανε δουλειά. Και ταυτόχρονα ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε πάρει «φωτιά» από το 12’30’’ που επέστρεψε στον αγώνα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο μεγάλος Αμερικάνος σκόρερ πέτυχε τους 11 από τους 15 πόντους του και η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 39-36. Στο διάστημα της επιστροφής του ο Λάνγκφορντ πέτυχε τους 11 από τους 20 πόντους της «Ένωσης».

Η άμυνα της ΑΕΚ είχε πάλι θέματα και οι Γάλλοι βρήκαν πάλι την ευκαιρία να ελέγξουν τον αγώνα (56-51 στο 28’). Η «Ένωση» υπό δύσκολες συνθήκες πάλευε αλλά τα 1/8 σουτ του Μέικον ήταν μεγάλο πρόβλημα. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 64-64 στο 34’ και πέρασε 67-64 μετά από δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου. Και 70-64 με ένα ακόμα τρίποντο του εξαιρετικού Μωραϊτη. Τα καλύτερα συνεχίστηκαν όταν με 4/4 τρίποντα (το τέταρτο από τον Μόουζες) η διαφορά πήγε στο +7 (σκορ 73-66)… Η άμυνα έφερε αποτελέσματα με νέο κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό (75-66) μόλις 2’53’’ πριν το τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ πλέον είχε «καθαρίσει» τον αγώνα και με καλή διαφορά

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 8/14 τρίποντα της ΑΕΚ με 4/6 στο τελευταίο πεντάλεπτο! Δείγμα συγκέντρωσης, ετοιμότητας κι αυτοπεποίθησης.

Ο MVP: Ο Κιθ Λάνγκφορντ κράτησε την ομάδα στο πρώτο μέρος αλλά ο Λίνος Χρυσικόπουλος στο τέλος του έκλεψε τον τίτλο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος  15, Λάνγκφορντ 19, Λοτζέσκι 5, Μέικον 9, Μωραϊτης 5, Γόντικας 2, Κατσίβελης 5, Μαυροειδής 9, Μόουζες 8, Ρογκαβόπουλος.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι):  Μπόχατσικ 14, Λάντσντοουν 19, Μέιγ 10, Ουντανό 6, Γουέινραϊτ 4, Καβαλιέρε 7, Τζέφερσον 11, Μορέν 6, Τσικαμπούντ

#AEKBC @sigstrasbourg: 77-68#BasketballCL #betshopgr#grandsponsor #Rise2theChallenge #Rise2theSport pic.twitter.com/4IZuC0To32

AEK B.C. (@aekbcgr) March 16, 2021

Το άρθρο ΑΕΚ- Στρασμπούρ 77-68: Ομαδάρα που δε «μασάει» εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.