ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 76-56: Νίκησε από το πρώτο λεπτό

Η εκπληκτική ΑΕΚ, παρά τις απουσίες της (Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης, Γκίκας, Χρυσικόπουλος) νίκησε πολύ άνετα τον ΠΑΟΚ με 76-56 στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής που επαναλήθηκε.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε καμία κριτική καθώς η ΑΕΚ τον… τελείωσε από τα πρώτα λεπτά. Έδειξε τις διαθέσεις της από νωρίς και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ έκανε

τρομερό ξεκινημα, προηγήθηκε 9-0 και 22-2 (!!!) στο 8’ δείχνοντας την αποφασιστικότητά της παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε. Ήταν εντελώς διαφορετικός ο τρόπος με τον οποίο προσέγγισαν τον αγώνα οι δύο ομάδες καθώς οι παίκτες της «Ένωσης» ήταν παθιασμένοι ενώ οι αντίπαλοί τους αρκετά νωθροί. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 26-6 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν αρνητικό ρεκόρ καθώς στο διάστημα αυτό πέτυχαν μόλις ένα καλάθι (και 4 βολές) ενώ είχαν συνολικά 1/12 σουτ.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να κατεβάσει τη διαφορά, κάτι που δεν ήταν καθόλου εύκολο καθώς οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν πάρει αυτοπεποίθηση. Η «Ένωση προηγήθηκε 44-27 στο τέλος του ημιχρόνου και 52-30 στο 25’ και διατηρούσε  μια διαφορά ασφαλείας. Με 2’03’’ να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, ο τεχνικός της  ΑΕΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου αλλά η ομάδα του συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό.

Με συνοπτικές διαδικασίες η «Ένωση» έφτασε στην 9η νίκη της στο πρωτάθλημα και ακολουθεί τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Ματσιούλις 18, Μωραϊτης 5, Λοτζέσκι 11, Μόουζες 6, Λάνγκφορντ 14, Ζήσης 6, Γόντικας, Ρογκαβόπουλος 9, Σλότερ 3

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 8, Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης, Μήτρου-Λονγκ 4, Μπιτς 7, Κονατέ 13, Λοβ 9, Μαργαρίτης 4, Παπαντωνίου 2, Τέρνερ 3

Το άρθρο ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 76-56: Νίκησε από το πρώτο λεπτό εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.